شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ضرب‌الاجل سه روزه شورای تامین به مردم خوزستان، انتقاد سخنگوی دولت از همکاری ۶۲درصدی تهرانی‌ها

سه هفته پس از آغاز روند بازگشایی ادارات و واحدهای صنفی تحت عنوان فاصله‌گذاری هوشمند، شورای تامین خوزستان به مردم اهواز و چند شهر خوزستان سه روز فرصت داد تا برای جلوگیری از قرنطینه دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا کنند، علی ربیعی سخنگوی دولت نیز گفت که مردم تهران در اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند پس از بازگشایی‌ها نمره قبولی نمی‌گیرند چون فقط ۶۲ درصدشان در اجرای این طرح همکاری کرده‌اند.

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان، از تعیین ضرب‌الجل برای چند شهر در این استان خبر داد و گفت براساس مصوبه شورای تامین درصورتی که تا سه روز دیگر مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی بی‌توجهی کنند، این شهرها قرنطینه خواهد شد.

روز یک‌شنبه نیز فرهاد ابول‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، اعلام کرده بود که برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان خوزستان  از قوه قهریه استفاده خواهد شد.

تعیین ضرب‌الاجل برای مردم چند شهر از جمله اهواز مرکز استان خوزستان پس از آن صورت گرفت که به دنبال بازگشایی‌هایی که با دستور حسن روحانی از ۲۳ فروردین آغاز شد، روند به نسبت کنترل شده شیوع کرونا در استان خوزستان به روندی صعودی تبدیل شد که در روزهای اخیر این استان را در صدر آمارهای رسمی ابتلا به کرونا در کشور قرار داده است.

شورای تامین استان خوزستان، شامگاه یک‌شنبه در همین ارتباط تشکیل جلسه داد با حضور مقام‌های امنیتی، انتظامی و سیاسی خوزستان و همچنین با حضور مقام‌های ستاد مدیریت استانی کرونا تشکیل جلسه داد.

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان، شامگاه یک‌شنبه پس از جلسه شورای تامین گفت: « بر اساس تصمیم شورای تامین استان با توجه به آمار بالای مبتلایان کرونا در چند شهر استان به ویژه اهواز اگر ظرف سه روز آینده مردم و صنوف این شهرها نسبت به رعایت اصول بهداشتی بی‌توجهی یا کم توجهی نمایند و همچنان آمار بالا باشد، شهر مربوطه قرنطینه خواهد شد.»

او گفت که همچنین از روز دوشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه یک صد اکیپ متشکل از نمایندگان بهداشت، تعزیرات، اماکن، نیروی انتظامی، نیروی بسیج و شهرداری‌ها تحت مدیریت فرمانداری‌ها از تمام صنوف، بازارهای سرپوشیده و پاساژها بازدید خواهند کرد و در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی با هماهنگی دستگاه قضایی پلمب خواهند شد.

همزمان بهرام جباری، رییس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان، صیح دوشنبه پانزدهم اردیبهشت، از پلمب پنج‌ هزار و ۶۷۰ واحد صنفی در این استان به دلیل «رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و فعالیت غیرضروری در شرایط کرونایی» خبر داد.

جباری گفت که  با توجه به دستورالعمل هایی که در بحث فعالیت واحدهای ضروری و غیرضروری و رعایت موارد بهداشتی در استان وجود دارد، بازرسی هایی از واحدهای سراسر استان انجام می گیرد و در صورت مشاهده تخلف بر اساس قانون با آن‌ها برخورد می شود.

شمار مبتلایان به کرونا در استان خوزستان از دو هفته پیش رو به افزایش است و روز ۲۹ فروردین ماه فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اشاره به افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا در مناطق و محله‌های حاشیه شهر اهواز، نسبت به گسترش و افزایش شدید ابتلا به کرونا در این مناطق هشدار داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز همان روز گفت که در هفته‌های نخست شیوع کرونا، بیشتر بیماران از مناطق مرکزی شهر اهواز بودند اما در روزهای اخیر موارد ابتلا در مناطق پرجمعیت و به ویژه مناطق حاشیه شهر اهواز در حال گسترش است و در صورت گسترش شیوع کرونا در این مناطق شمار موارد ابتلا و مرگ‌ومیر با شدت بیشتری افزایش خواهد یافت.

شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا هر روز در استان خوزشتان با رودنی افزایشی بیشتر می‌شود.به گفته علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تعداد مبتلایان جدید شناسایی شده در روز دوازدهم اردیبهشت ۱۰۹ نفر بود اما این تعداد در روز چهاردهم اردیبهشت به شناسایی ۱۶۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا رسید.

مجموع بیماران شناسایی شده کرونا در استان براساس آمارهای رسمی ۳ هزار و ۲۰۶ نفر رسیده است و سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت که تاکنون ۲۲۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند اما براساس آمارهای ایران اینترنشنال، دست‌کم ۲۹۶ نفر در خوزستان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت، نیز از کم توجهی مردم در تهران به دستورالعمل‌ها انتقاد کرد و گفت که در جلسه یک شنبه چهاردهم اردیبشهت ماه ستاد ملی مدیریت کرونا، آخرین وضعیت شیوع کرونا گزارش شد و در یک ارزیابی «متوسط همکاری مردم در سطح کشور ۸۳ درصد بوده» است اما «تهرانی‌ها نمره خوبی نمی‌گیرند و تنها ۶۲ درصد تهرانی‌ها با پروتکل‌ها همکاری کرده‌اند.»

سخنگوی دولت تاکید کرد که باید «خطر کرونا را باور کنیم» اما همزمان در تصمیم و اصرار دولت بر بازگشایی‌ها نیز تاکید کرد و گفت: «برای حفاظت از جان و کار، نیازمند همکاری همگانی هستیم.»

ربییعی البته برخلاف هشدارهای مقام‌های برخی از استان‌ها از جمله خوزستان درباره شتاب گرفتن شیوع کرونا در این استان، گفت: «خوشبختانه هنوز پیک خطرناک جدیدی نداشته‌ایم و میزان جان‌باختگان با شیبی ملایم رو به پایین است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More