شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ظریف: برای پیگیری وضعیت مرزبانان به پاکستان آمدم

 

وزیر امورخارجه ایران که برای یک سفر دیپلماتیک به پاکستان رفته است، در بدو ورود به این کشور اعلام کرد هدف اصلی از این دیدار پیگیری وضعیت مرزبان‌های ربوده شده ایرانی است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف که همراه با یک هیات «سیاسی-نظامی» به اسلام‌آباد سفر کرده است، پس از ورود به این کشور گفت هدف از سفر او پیگیری وضعیت مرزبانان ربوده شده ایرانی است.

او گفت:‌«ضرورت دارد که با مقامات پاکستانی گفت‌وگوهای مستمری صورت گیرد تا شاهد بازگشت این عزیزان به وطن باشیم.»

وزیر امورخارجه ایران افزود که پیش از این او درتماس‌های تلفنی و همچنین از طریق سفرهای قبلی مقامات ایران، پیگیری‌هایی برای مشخص شدن وضعیت این افراد انجام شده است.

او اضافه کرد که مقام‌های پاکستان وعده داده‌اند «همه تلاش خودشان را در این زمینه انجام دهند».

مهرماه سال جاری و حدود سه هفته پیش، اعلام شد جمعی از مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه ربوده شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی وابسته به دولت، تعداد ربوده‌شدگان را ۱۴ نفر اعلام کرد و برخی رسانه‌‌‌ها نوشتند ۲ تن از افراد ربوده شده، از اعضای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بودند.

کمی بعدتر اما این خبراز خروجی رسانه‌ها حذف شد و تعداد مرزبانان ربوده شده تغییر کرد. رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران گفت ۱۲ مرزبان دزدیده شده‌اند.

رمضان شریف، معاون روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۳۰ مهرماه در خصوص تعداد مرزبانان ربوده شده توسط جیش العدل گفته است، تعداد این مرزبانان ۱۲ نفر است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، از ربوده شدن «۱۱نیروی بسیجی و هنگ مرزی» خبر داد و عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در نامه‌ای به همتای پاکستانی خود خواستار کمک پاکستان برای آزادی «۱۴ نیروی مرزبانی ایران» شد.

پیش از این گروه جیش‌العدل در بیانیه‌ای مسئولیت حمله به پاسگاه مرزی میرجاوه و ربودن «۱۲ مرزبان» را به عهده گرفته بود.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان همان زمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که «این مرزبانان با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک‌های ضد انقلاب ربوده شدند.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More