شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عباس موسوی: پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان جدی است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران «درخواست آزادی یک‌طرفه زندانیان آمریکایی» از سوی واشنگتن را واکنشی «شتابزده» توصیف کرد.

او این درخواست را نشان دهنده «عدم درک درست» مقام‌های آمریکایی از مفاهیم مذاکره، توافق و تبادل خوانده و گفته چنین درخواستی «ثابت می‌کند آنها در ادعاها و تبلیغات ماه‌های گذشته خود کمترین صداقتی ندارند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این اظهارات را روز پنجشنبه، ۵ اردیبهشت، ساعاتی پس از آن بیان می‌کند که یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به پیشنهاد ظریف برای «تبادل زندانیان»، از تمایل جدی ایالات متحده برای «آزادی زندانیان آمریکایی» سخن گفت. این مقام آمریکایی با اشاره به اینکه ایالات متحده بارها خواستار آزادی زندانیان آمریکایی شده، گفت ایران از طریق «آزادی فوری زندانیان آمریکایی»، می‌تواند جدیت بیشتری در زمینه حل مسائل کنسولی نشان دهد.

اشاره مقام وزارت خارجه آمریکا به آمریکایی‌های عمدتا ایرانی‌تبار از جمله ژیو وانگ، رابرت لوینسون، باقر و سیامک نمازی، نزار زکا است که بارها خواستار آزادی آنها شده بود.

از سوی دیگر و به گزارش گاردین، یکی از مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا هم با استقبال از پیشنهاد ظریف، گفته رسیدگی به وضعیت تمامی زندانیان بریتانیایی ایرانی‌تبار از جمله نازنین زاغری-راتکلیف برایدولت این کشور «یک اولویت» است. 

یک روز پیش از آن، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در جریان نشست انجمن آسیایی در نیویورک به موضوع تبادل زندانیان دو کشور پرداخت و گفت «شش ماه پیش به آمریکایی‌ها پیشنهاد تبادل زندانیان دادیم؛ اما بی‌پاسخ ماند.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته بود: «من آماده گفت‌وگو برای مبادله زندانیان هستم و اختیار این کار را نیز دارم.»

به دنبال آن، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد محمدجواد ظریف برای مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی را «جدی و مسبوق به سابقه» خواند و تاکید کرد اگر اراده‌ای از سوی دولت آمریکا وجود داشته باشد، پیشنهاد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران «واضح است و نیاز به هیچ‌گونه تفسیر و تاویلی ندارد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More