شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عبدالناصر همتی: به شدت از کرونا آسیب دیده‌ایم، صندوق بین‌المللی پول بدون تبعیض به ایران وام بدهد

عبدالناصر همتی در نشست مجازی اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی با وزرا و روسای بانک‌های مرکزی و موسسات مالی حوزه مناپ، گفت: «از زمان شیوع کرونا، اقتصاد کشورها به شدت آسیب دیده و ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از این همه‌گیری در منطقه تجربه کرده است.»

رییس کل بانک مرکزی ایران با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸۵ کشور وام داده است، گفت  که انتظار داریم، صندوق بین‌المللی پول بدون تبعیض و نفوذهای ایجاد شده توسط لابی‌های سیاسی یا فشارهای وارده از سوی آمریکا، به ایران وام بدهد.

اشاره همتی به درخواست وام پنج میلیارد دلاری ایران از صندوق بین‌المللی پول است که مقام‌های جمهوری اسلامی خبر ارائه درخواست آن را در فروردین ماه سال گذشته اعلام کردند.

عبدالناصر همتی همچنین گفت که صندوق بین‌المللی پول به کشورهای منطقه مناپ، شامل خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان ۱۶ میلیارد دلار وام داد، اما ایران که از نخستین کشورهایی بود که تقاضای وجوه اضطراری کرد، تاکنون هیچ‌گونه تسهیلاتی را بدون ارائه دلیل منطقی، دریافت نکرده است.

تاکید همتی بر اینکه «ایران از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از همه‌گیری کرونا» دیده درحالی است که حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، پیشتر اعلام کرده بود که وضعیت اقتصادی ایران در شرایط شیوع ویروس کرونا «بهتر از وضعیت آلمان» است.

روحانی مهر ماه گذشته گفت که وضعیت اقتصادی آلمان منفی ۵/۲ است و اقتصادشان کوچک شده و رشدش منفی است. آلمان یک کشور پیشرفته است که تحریم نیست اما حتما اقتصاد ما وضعیت بهتری از این رقم داشته و رشد ما مثبت شده یا اگر منفی شد، وضعیت ما بهتر از وضعیت آلمان است.

رییس دولت دوازدهم چند روز قبل از سال نو خورشیدی نیز در جلسه ۲۳ اسفند ماه ستاد مقابله با کرونا، اقدامات دولت خود در دوره شیوع کرونا را ستود و گفت: «در طول این مدت اقدامات بسیار بزرگ و ارزشمندی برای مقابله با این بیماری عالم‌گیر در کشور انجام شد که می‌تواند منبعی برای کلاس‌های دانشگاه باشد و به مدلی برای مقابله با بیماری‌های واگیر» تبدیل شود.

همان روز اما ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، دلیل عدم اعمال محدودیت‌های کرونایی در جریان تعطیلات نوروزی را ناشی از ناتوانی اقتصادی دولت عنوان کرد و گفت در شرایطی نیستیم که مانند برخی کشورها به مردم بگوییم در خانه بمانید و ماهانه مبالغی پرداخت کنیم.

مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله دلایل سوء‌مدیریت و سیاست‌های متناقض خود در دوره کرونا را به تحریم‌های آمریکا نسبت می‌دهند. مقام‌های ایالات متحده نیز در مقابل بارها تاکید کرده‌اند که دارو و تجهیزات درمانی خارج از تحریم‌هاست و مجوز‌های نقل و انتقال پول در این موارد را صادر کرده‌اند.

علاوه بر این علی خامنه‌ای  فروردین ماه سال گذشته با پیشنهاد چندباره مقام‌های آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا، برای ارسال کمک‌های دارویی و درمانی به ایران مخالفت کرد و گفت که آنها «خودشان دچار کمبود شدید دارو و تجهیزات پیشگیری از بیماری هستند» و علاوه بر این «خود آمریکایی‌ها متهم به تولید این ویروس هستند و کدام انسان عاقلی، کمک از این کشور را قبول می‌کند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More