شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عضو حماس: احمدی‌نژاد مرا به سلیمانی ارجاع داد و او ۲۲ میلیون دلار به ما داد

 

محمود الزهار، یکی از اعضای ارشد گروه فلسطینی حماس، به شبکه تلویزیونی العالم گفت در سال ۲۰۰۶ که به تهران سفر کرده بود، کیف‌هایی حاوی ۲۲ میلیون دلار از قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه،‌ دریافت کرد.

الزهار در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه هفتم دی‌ماه از شبکه تلویزیونی العالم پخش شد گفت اولین و آخرین دیدارش با قاسم سلیمانی در سال ۲۰۰۶ و پس از به عهده گرفتن سمت «وزارت خارجه فلسطین» بود.

او گفت پس از آغاز به کارش، به ایران سفر کرد تا با مقام‌های جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کند.

الزهار به تلویزیون العالم، شبکه برون‌مرزی جمهوری اسلامی، گفت: «دیدارم با محمود احمدی‌نژاد مثبت بود. درخواست‌هایی از او داشتیم. احمدی‌نژاد من را به قاسم سلیمانی ارجاع داد. در آن دیدار به سلیمانی گفتم که فلسطین در محاصره است و مشکل اصلی ما حقوق کارمندان و کمک‌هایی است که باید به مردم داده شود.»

این عضو ارشد حماس در ادامه گفت: «سریع تصمیم‌گیری شد. من روز بعد باید سفر می‌کردم. در فرودگاه ۲۲ میلیون دلار در چند کیف دیدم. توافق ما با سلیمانی بیش از این مقدار بود اما چون ۹ نفر بیشتر نبودیم نمی‌توانستیم بیش از این مبلغ حمل کنیم. گنجایش هر کیف ۴۰ کیلوگرم بود.»

الزهار که به مناسبت نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی با العالم گفت‌وگو می‌کرد، سلیمانی را فردی «صادق و عملگرا که مسئولیت‌های بزرگی داشت» توصیف کرده است.

محمود الزهار که از بنیان‌گذاران گروه حماس به شمار می‌رود، از سال ۲۰۰۶ به مدت یک سال وزیر خارجه کابینه اسماعیل هنیه در نوار غزه بود.

کمک‌های مالی و تدارکاتی جمهوری اسلامی به گروه‌های مسلح در فلسطین پیشینه‌ای طولانی دارد و انتقال چمدانی پول از ایران به نوار غزه بارها خبرساز شده است.

از جمله خبرگزاری چینی شینهوا خرداد ۹۸ گزارش داد که ایران در مراسمی که پیش از «روز قدس» در غزه برگزار شد، مبلغ ۶۵۱ هزار دلار بین خانواده‌های فلسطینی غزه توزیع کرده است.

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی درباره کم شدن میزان این کمک‌ها منتشر شده بود اما پارسال سامی ابو عیده، مسئول «کمیته شهدا» در غزه، خبر داد که این کمک‌ها به روال قبل بازگشته و هر سه ماه یک بار در اختیار ۹ هزار خانواده در غزه و کرانه باختری قرار می‌گیرد.

به گفته ابو عیده، جمهوری اسلامی تنها در نوامبر ۲۰۱۸ مبلغ دو میلیون دلار در اختیار فلسطینیان گذاشت که به گفته او «در مقایسه با سال‌های قبل مبلغ کوچکی محسوب می‌شد».

آمریکا، اسرائیل و شماری از کشورها حماس را گروهی تروریستی اعلام کرده‌اند. بریتانیا و استرالیا نیز شاخه نظامی حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده‌اند. اتحادیه اروپا نیز حدود شش سال پیش نام این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرد اما تحریم‌ها علیه آن را لغو نکرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More