شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

فرانسه و آلمان: «خطر جنگ» ایران و آمریکا از بین نرفته است

 

وزیران امورخارجه فرانسه و آلمان با هشدار نسبت به از بین نرفتن «خطر جنگ» میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس، از افزایش تلاش‌های پاریس و برلین برای کاهش تنش‌ها در این منطقه خبر دادند.

ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد، پس از پایان نشست هیأت دولت این کشور گفت: «ما می‌خواهیم که تلاش‌های خود را متمرکز کنیم تا روند کاهش تنش‌ها آغاز شود.»

او اضافه کرد: «هنوز زمان باقی است و ما امیدواریم که بازیگران [این بحران] از خود آرامش نشان دهند.»

همچنین هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان که به پاریس سفر کرده و در جلسه هیأت وزیران فرانسه شرکت داشت، گفت: «خطر جنگ در خلیج فارس از بین نرفته است.»

این مقام دولت آلمان که به تازگی به ایران سفر کرده، اضافه کرد: «ما باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا جنگ روی ندهد. به همین دلیل است که ما با تمام طرفین گفت‌وگو می‌کنیم.»

ماس بار دیگر بر «گفت‌وگو» و «دیپلماسی» برای حل این بحران تأکید کرد و گفت: «من در ایران بودم و همچنین با آمریکایی‌ها گفت‌وگو می‌کنم.»

همچنین وزیر امورخارجه فرانسه با اشاره به کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام، گفت که این کاهش به نفع تهران نیست. او با این حال بار دیگر از آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرد.

حسن روحانی، روز چهارشنبه به مهلت دوماهه ایران به کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت که «اقدامات اخیر برای کاستن از تعهداتش، طبق برجام و بندهای ۲۶ و ۳۶ آن است.»

او گفت: «ما طبق قانون و در چارچوب مقررات عمل می‌کنیم و البته اگر اهداف ما تامین نشود بعد از ۶۰ روز که از ۱۸ اردیبهشت محاسبه می‌شود، اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام کرده‌ایم انجام می‌دهیم.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More