شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قتل و ادعای مثله شدن یک اقتصاددان و فعال محیط‌ زیست

 

عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، در صفحه توییتر خود از قتل فرشید هکی حقوقدان، اقتصاددان و فعال محیط‌زیستی خبر داده است.

او در پیامی که یک‌شنبه ۲۹ مهرماه درحساب کاربری توییترش منتشر کرد، نوشت فرشید هکی «به طرز فجيعی به قتل رسيده و پس از قتل، جسد وی را مثله و به آتش كشيده‌اند».

هکی دارای دیدگاه اقتصادی انتقادی نسبت به وضعیت موجود کشور بود و در کمپین محیط‌زیستی «‌حمایت از زاگرس مهربان» فعالیت می‌کرد.

مقام‌های قضایی هنوز هیچ واکنشی به خبر قتل هکی نشان نداده‌اند اما یکی از همکارانش، که تنها با نام فامیلی‌اش «‌مدیری» ذکر شده، گفته این قتل ممکن است ناشی از یک خصومت شخصی یا مساله‌ای مربوط به یکی از پرونده‌های وکالت هکی باشد.

داوری نیز در کانال تلگرامی خود طی نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران خواهان آن شده تا «به قيد فوريت، دستور شناسایی، تعقيب و مجازات جنایتکارانی که اين اقدام غيرانسانی و وحشيانه را رقم زده اند» صادر شود.

کانال تلگرامی پیشتازان عدالت یادداشتی با نام فرشید هکی منتشر کرده که در آن آمده است: «مردم ایران دیگر چیزی برای از دست دادن، به جز زنجیرهایشان ندارند.» در این یادداشت همچنین آمده: «اعتصابات و اعتراضات صنفی نمونه‌ای از پیامدهای چنین وضعیت بحرانی است که در آن سیستم اقتصاد سیاسی دچار بحران عمیق ساختاری شده است و کارد از مغز استخوان مردم گذشته است.»   

 

فرشید هکی مشاور علمی ماهنامه «بررسی‌های اقتصادی» بود که عبدالرضا داوری مدیرمسئول آن است. برخی اصول‌گرایان منتقد احمدی‌نژاد پیش‌تر از فرشید هکی به عنوان عضو «جریان انحرافی» یاد کرده بودند.

داوری بعد از انتشار خبر قتل فرشید هکی تصویری از یک نوشته را با عنوان «‌حملات قبلی اصول‌گرایان» به او منتشر کرده است. در این نوشته فرشید هکی «‌متخصص اقتصاد سیاسی جریان انحرافی» خوانده شده و نویسنده مطلب او را به ترویج مطالب ضداسلامی در کانال تلگرامی تحت مدیریت‌اش متهم کرده است.

مشخص نیست آیا اشاره داوری به انتقادهای قبلی اصول‌گرایان از هکی به معنای درنظر گرفتن انگیزه‌های سیاسی برای قتل اوست یا خیر.

مخالفان عمدتا اصول‌گرای احمدی‌نژاد اتعبیر جریان انحرافی را از دور دوم ریاست‌جمهوری او برای اشاره به برخی نزدیکانش به کار بردند. آنها اسفندیار رحیم‌مشایی، علی‌اکبر جوانفکر و حمید بقایی را در راس «‌جریان انحرافی» معرفی می‌کردند.

هر سه این افراد طی سال‌های اخیر به اتهامات مختلف محاکمه شدند و در حال حاضر مشایی و بقایی در زندان به سر می‌برند.

زندانی شدن این افراد به انتقادهای احمدی‌نژاد از دستگاه قضایی شدت بخشیده و او خواهان عزل صادق آملی لاریجانی از ریاست قوه‌قضائيه شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More