شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مایک پمپئو: آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع خواهد کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن «تحریم‌های بیشتری»علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه، ۱۱ مرداد در جریان نشستی با رهبران آسیای جنوب شرقی در بانکوک، تحریم‌ها را علیه ایران موثر خواند و گفت تحریم‌ها را علیه آنها تشدید می‌کنیم.

یک روز پیش از آن، وزارت خزانه‌داری آمریکا محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌های دولت آمریکا قرار داد؛ آنچه واکنش مقام‌های ایرانی و برخی کشورها را به همراه داشت.

محمدجواد ظریف در واکنش به این اقدام، در توییتی نوشت: «دلیل اصلی آمریکا برای قرار دادن من در لیست تحریم این است که سخنگوی اصلی ایران در جهان هستم.»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، هم  اقدام دولت آمریکا را «کودکانه» و ناشی از «ترس» مقام‌های آمریکایی از «منطق و مصاحبه» وزیر خارجه جمهوری اسلامی دانست.

اتحادیه اروپا با ابراز تاسف از تصمیم آمریکا، اعلام کرد که به همکاری با محمد جواد ظریف، به عنوان عالی‌ترین دیپلمات ایرانی ادامه می دهد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا ضمن مخالفت با تصمیم آمریکا گفته‌اند که درهای دیپلماسی به‌ویژه در شرایط حساس کنونی باید باز گذاشته شود.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با استقبال از تحریم محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، او را همدست «مافیای» علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

پیشتر، دونالد ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی علی خامنه‌ای، رهبری جمهوری اسلامی و دفتر او را تحریم کرد.

مقام‌های آمریکایی در حالی بر ادامه تحریم‌های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی تاکید دارند که بارها از آمادگی برای مذاکره بی قید و شرط با تهران سخن گفته‌اند.

آمریکا پس از خروج یکجانبه از توافق برجام، با اعمال تحریم‌های فزاینده علیه جمهوری اسلامی، سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفته تا تهران را به میز مذاکره کشاند.

مقام‌های جمهوری اسلامی طرح مذاکره از سوی آمریکا را «فریب» و «دروغ» می‌دانند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More