شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمدعلی نجفی بار دیگر به قتل عمد محکوم شد

 

حمید گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران در پرونده قتل میترا استاد، همسر نجفی، از صدور حکم دادگاه برای موکلش خبر داد و گفت که دادگاه بار دیگر اتهام «قتل عمد» را احراز کرده است.

گودرزی، روز چهارشنبه ۲۰ آذر، به رسانه‌های ایران گفت که حکم دادگاه را در سامانه ثنا (ابلاغ الکترونیک قضایی) مشاهده کرده و هنوز به او ابلاغ نشده است.

او گفت: «در حکمی که دادگاه صادر کرده، تعدد جرم را پذیرفته و بر همین اساس احتمالا موکل را به شش سال و نیم حبس محکوم کرده است.»

این وکیل دادگستری ادامه داد: «این رای طبق مهلت قانونی ۲۰ روز قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است و به طور قطع اعتراض خواهیم کرد زیرا نوع قتل را شبه‌عمد می‌دانیم.»

همچنین گودرزی درباره تاثیر رضایت ‌خانواده مقتول در حکم دادگاه گفت: «احتمالا دادگاه در رابطه با قصاص رای به موقوف تعقیب داده است.»

پرونده قتل میترا استاد برای دومین بار در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، طی سه جلسه دادگاه بررسی شده است.

پیشتر نجفی در این پرونده به جرم «قتل عمد» محکوم به قصاص شده بود، اما پس از رضایت اولیای دم، او  روز چهارشنبه ششم شهریور ماه، با ارائه یک میلیارد تومان سند به عنوان وثیقه از زندان آزاد شد.

نجفی در اولین دور رسیدگی به پرونده‌اش، با سه عنوان اتهامی روبه‌رو شده بود که به غیر از حکم قصاص در ارتباط با اتهام «قتل عمد»، در مورد اتهام «نگهداری سلاح غیرمجاز» به دوسال حبس محکوم شد، اما قاضی دادگاه، شهردار پیشین تهران را در مورد اتهام «ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیر فوتی» تبرئه کرد. 

میترا استاد، همسر دوم نجفی در روز سه‌شنبه هفتم خرداد ماه در «آپارتمان ۲۷۰۱» برج آرمیتا در سعادت‌آباد تهران به قتل رسید. این پرونده با واکنش‌های بسیاری مواجه شد.

 در روز ۳۰ شهریورماه  حکم صادر شده برای نجفی از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

با نقض این حکم، بار دیگر پرونده نجفی «برای رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن» به شعبه بدوی رسیدگی‌کننده بازپس داده شد.

نجفی که متهم است بعد از یک درگیری با همسرش او را با گلوله در حمام به قتل رسانده، در یکی از جلسات دور دوم رسیدگی به پرونده‌اش، برای غیرعمد معرفی کردن این قتل گفت: «نمی‌دانستم بالش صدای گلوله را کم می‌کند، بالش را همراه بردم تا ایشان اسلحه را نبیند.» 

پرونده محمدعلی نجفی، که سابقه چندین دوره وزارت دارد، یکی از جنجال‌برانگیزترین پرونده‌ها در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی است که حواشی گوناگونی را از جمله موضوع «پرستوها» پیرامون خود به وجود آورد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More