شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

محمد یزدی: نظام بیشترین مهربانی را نسبت به موسوی و کروبی داشته است

محمد یزدی، ریيس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت میرحسین موسوی و مهدی کروبی «بیشترین صدمات و خسارت‌ها را به در سال۸۸ به انقلاب اسلامی وارد کردند» ولی «نظام بیشترین ترحم و مهربانی» را درباره آنها انجام داده است.

او روز دوشنبه هفدهم دی ماه در سخنانی تاکید کرد که اگر «پرونده‌های این دو نفر به جریان بیفتد،‌ سنگین‌ترین احکام ممکن برای آنها صادر می‌شود.» منظور یزدی از «ترحم و مهربانی»، تصمیم به حصر میرحسین موسوی و کروبی است که ۹ سال پیش اتخاذ شد.

این نخستین بار نیست که بحث محاکمه و صدور حکم برای کاندیداهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ مطرح می‌شود. علی مطهری، نایب رییس مجلس ایران تیرماه ۹۳ گفت که در دیداری که با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی داشته، خواستار رفع حصر شده ولی پاسخ شنیده است که «جرم این‌ها بزرگ است. اگر امام بودند، شدیدتر برخورد می‌کردند.اگر اینها محاکمه شوند، حکم‌شان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود.»

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی به طور مشخص نگفته‌اند که مصداق حکم سنگین چیست ولی رسانه‌ها و برخی فعالان اصولگرا بارها از ضرورت صدور حکم اعدام برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی سخن گفته‌اند.

مقام‌های قضایی ایران از جمله صادق لاریجانی، ریيس قوه قضاییه بارها تاکید کرده‌اند در صورتی که شورای عالی امنیت ملی تصویب کند که حصر موسوی و کروبی تمام شود، دادگاه محاکمه آنها برگزار می‌شود.

با وجود این تهدیدها، محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ۱۲‌دی‌ماه امسال درباره رفع حصر گفت: «پیغام رسانه‌ای می‌دهم نظام اصلا دنبال انتقام‌گیری نیست. اما این‌هایی که دنبال عوض کردن داستان حصر هستند، آیا این تضمین را می‌دهند که اگر حصری نباشد،‌ دوباره آن حوادث تکرار نمی‌شود؟»

او مرداد۹۵ هم گفته بود که به میرحسین موسوی پیام داده که «اعلام کند در صورتی که آزاد شود تا سال‌‌ها فعالیت سیاسی انجام نخواهد داد،‌ اما گویا وی نپذیرفت.»

محمدرضا باهنر در گفتگوی اخیر خود به طور مشخص به سلسله تلاش‌هایی در سال۹۶ اشاره کرد و گفت «تقریبا مسئله حل‌شدن مشکل حصر داشت جلو می‌رفت، به آن لب آخرش که رسید، یک دفعه آقای کروبی نامه سراسر اتهام را منتشر کرد ... ما فکر می‌کنیم آیا این پوست خربزه را در آینده نمی‌توانند همچنان زیر پای کروبی بیندازند.»

در واکنش به این اظهارات اما حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی گفت این اتهام که نامه کروبی علت رفع حصر بوده،‌ دروغ است و «حالا بعد از ۴۰سال که از انقلاب گذشته، بگویند آزادی شما منوط به این است که صحبت نکنید، این حرف بسیار زشت و غیرمنطقی است.»

علی مطهری، نایب ریيس مجلس ایران هم در واکنش به حرف‌های باهنر گفت: «دوستان نباید انتظار داشته باشند به خاطر رفع حصر، نظرات و تفکرات آقایان کروبی و موسوی تغییر کند»،‌ «ایشان اگر بیرون بیایند همان حرف‌ها را تکرار خواهند کرد.»

برآیند این اظهارنظرها نشان می‌دهد که بر خلاف گزاره‌های مطرح مانند عذرخواهی و توبه موسوی و کروبی  یا محاکمه آنها در دادگاه، در حال حاضر مهم‌ترین درخواست از آنها، تضمین برای عدم فعالیت سیاسی است. درخواستی که با جواب مثبت همراه نشده و سبب شده کماکان قفل حصر بسته باقی بماند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More