شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مخالفت معاون وزیر بهداشت با تعویق کنکور با توجه به شیوع کرونا در ایران

همزمان با درخواست رییس کمیسیون بهداشت مجلس برای تعویق همه کنکورهای سراسری به دلیل شیوع کرونا، معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که امکان تعویق کنکور وجود ندارد.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت، در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار لغو موقت همه کنکورهای سراسری شد.

او در این نامه تاکید کرد «اجرای پروتکل‌های یکسان با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت کشور نمی تواند ضمانت اجرایی داشته باشد».

با وجود مخالفت‌ها دولت اعلام کرده که کنکور در اواخر مرداد ماه برگزار خواهد شد.

در همین حال ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، اعلام کرد شرایط در پاییز و زمستان سخت‌تر خواهد بود و نمی‌توان کنکور را بیشتر به تعویق انداخت. 

او گفت افراد مشکوک در محلی جدا و بیماران در بیمارستان یا «محل مورد نیاز خود» امتحان می‌دهند. 

رییس کمیسیون بهداشت در نامه خود به حسن روحانی همچنین با اشاره به کمبود کادر درمان در حوزه‌های مختلف خواستار صدور مجوزهای استخدامی برای استخدام افراد جدید و اختصاص منابع مالی جدید به بیمارستان‌ها و بخش سلامت شد.

«تفویض اختیار وسیع‌تر به استانداران و روسای دانشگاه های علوم پزشک»،«تخصیص منابع تامین کیت های تست کرونا» و «عرضه ماسک‌های رایگان و ارزان قیمت  به اقشار فرودست و گروه های آسیب پذیر» از جمله دیگر درخواست‌های مطرح شده در این نامه است.

دولت ایران استفاده از ماسک در مکان‌های سربسته و اداری را اجباری اعلام کرده است.

در همین حال حریرچی ابراز امیدواری کرد نتایج اجباری شدن ماسک در نیمه مرداد یا شهریور مشاهده شود.

او اضافه کرد: «پوشش ماسک از حدود ۲۰ درصد به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است، اما این درصد کافی نیست».

حریرچی با بیان اینکه هرچه در خرداد ماه کاشتیم در تیرماه درو کردیم، افزود: «با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دورهمی و... در خرداد ماه، افزایش آمار مرگ و میر کرونا در تیر ماه را مشاهده کردیم». 

آمار جان‌باختگان رسمی کرونا در ایران از روز ۲۹ تیر بیش از ۲۰۰ نفر است. این رقم بیش از چهار برابر آمار جان باختگان اردیبهشت ماه است.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۲۱۲ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سیما سادات لاری گفت که دو هزار و ۴۳۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده و تعداد بیماران به ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ نفر رسید.

روز دوشنبه همچنین رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران خبر داد در دو روز گذشته ۲۳۴ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بهشت زهرا دفن شده‌اند.

این آمار تقریبا نصف آمار رسمی وزارت بهداشت از جان باختگان روزانه کرونا را شامل می‌شود.

پیش از این تعدادی از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس دهم دولت را به پنهان کاری در زمینه اعلام آمار جان باختگان کرونا متهم کرده‌اند

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More