شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مذاکره نماینده شمخانی و سپاه قدس با مقام‌های اطلاعاتی عربستان سعودی در بغداد

پس از آنکه برخی رسانه‌ها مذاکره مستقیم تهران و ریاض در بغداد را تایید کردند، اکنون روزنامه الاخبار و خبرگزاری فرانسه نوشته‌اند هیات ایران با نماینده علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، و اعضای سپاه قدس در این گفت‌وگوها شرکت کرده است.

روزنامه الاخبار، چاپ لبنان، در همین زمینه گزارش داد که در هیات جمهوری اسلامی پنج نفر از همه نهادهای حکومت ایران از جمله سپاه پاسداران و نیروی قدس آن حضور داشته‌اند. محل این ملاقات هم کاخ ریاست‌جمهوری عراق عنوان شده است.

از سوی دیگر خبرگزاری فرانسه به نقل از موسسه مطالعات و تحقیقات خاورمیانه و مدیترانه نوشته در طرف عربستان سعودی خالد بن‌علی ‌الحمیدان، رییس سازمان اطلاعات این کشور، هیات مذاکره را رهبری می‌کرده است.

این خبرگزاری همچنین اشاره کرد که این مذاکرات طی هفته‌های گذشته برگزار شده است.

خبر این مذاکرات در حالی منتشر می‌شود که الاخبار نوشته قرار بوده به دلیل ملاحظات دو طرف محرمانه باقی بماند.

علاوه بر این خبرگزاری رویترز طی گزارشی در این زمینه به نقل از منابع ارشد ایران و منطقه اشاره کرد که این مذاکرات در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور بوده، اما به پیشرفتی دست نیافته است. اما اکنون الاخبار مدعی شده این مذاکرات «بسیار مثبت» بوده و قرار است جلسه دوم آن هم در بغداد برگزار شود.

تکذیب و تایید‌های متعدد

نخستین‌بار روزنامه فایننشال‌تایمز روز یکشنبه این خبر منتشر کرد و نوشت دور نخست این مذاکرات روز ۲۰ فروردین‌ماه برگزار شد. پس از آن روزنامه عرب‌نیوز به نقل از مقام ارشد ریاض و شبکه المیادین به نقل از یک مقام ایرانی این موضوع را تکذیب کردند.

اما روز دوشنبه سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون رد این موضوع نخستین مقام رسمی بود که به خبرنگاران اعلام کرد:‌ «ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و آن را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه می‌داند.»

تنش‌های منطقه‌ای؛ موضوع مذاکرات

دیدار مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی دو کشور زیر سایه تنش‌های منطقه‌ای گروه‌های نیابتی مورد حمایت حکومت ایران با منافع عربستان سعودی برگزار شده است.

تحلیلگر موسسه مطالعات و تحقیقات خاورمیانه و مدیترانه به خبرگزاری فرانسه گفته برای ریاض مسائل مهم مذاکره پرونده هسته‌ای ایران، تحریکات شبه‌نظامیان در خاورمیانه به خصوص در لبنان و سوریه است.

به گفته او موضوعات مهم برای ایران هم سرنوشت شیعیان داخل عربستان سعودی و «حمایت مالی» ریاض از خشونت گروه‌های افراطی در کشورهایی است که جمهوری اسلامی در آن حاضر است.

الاخبار نوشته ایران متحدان منطقه‌ای خود را در جریان این موضوع قرار داده است. در مقابل یک دیپلمات غربی در منطقه هم به رویترز گفت که آمریکا و بریتانیا از مذاکرات عربستان سعودی و ایران مطلع بوده‌اند.

سفیر ایران: استقبال می‌کنیم

روزنامه الاخبار در همین زمینه به نقل از ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در عراق، نوشته که ایران از میانجی‌گری عراق برای نزدیک کردن تهران به کشورهایی که با آن‌ها دچار چالش است استقبال می‌کند.

مذاکرات دو کشور با میانجی‌گری مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق،‌ صورت گرفت. او در ماه جاری میلادی با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرده و همچنین سفری به امارات متحده عربی داشته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More