شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مطهری: حضور نظامی ایران در سوریه باعث تحریک عربستان سعودی شد

 

علی مطهری، نایب‌رییس مجلس ایران، با اشاره به اینکه «حضور نظامی ایران در سوریه باعث تحریک عربستان [سعودی] شد»، گفت: «در بحث عربستان  [سعودی] ما مقصر بودیم، نباید کاری می‌کردیم که عربستان [سعودی] به سمت اسرائیل حرکت کند».

او در سخنانی در برنامه اینترنتی «رو در رو» گفت کشورهای عربی اعتقاد داشتند که اعتراض مردم سوریه علیه حکومت این کشور، «قیام مردمی» بود ولی ما برای دفاع از حکومت سوریه، نیروی نظامی اعزام کردیم.

مطهری در ادامه افزود باید چنین مسائلی با همکاری کشورهای اسلامی حل شود.

نایب‌رییس مجلس ایران در عین حال حمایت از ایران را دارای مبنای دینی و مطابق منافع ملی دانست و پیشنهاد کرد که «کشورهای مسلمان برای دفاع از یکدیگر جلوی بیگانگان، ناتوی اسلامی تشکیل دهند».

پیشنهاد تشکیل ناتوی اسلامی در ایران تازگی ندارد. سال ۱۳۸۷ هم برخی نمایندگان مجلس هشتم طرح تشکیل ارتش کشورهای اسلامی را پیشنهاد داده بودند. مطهری، شهریور ۱۳۹۶ نیز پیشنهاد تشکیل ناتوی اسلامی را مطرح کرده بود.

او همچنین گفت وقتی جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه به اسم شیعه نفوذ می‌کند، کشورهای عربی وحشت می‌کنند و از ما دور می‌شوند.

مطهری در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه در ماجرای برجام هم مثل ماجرای عربستان سعودی، «خود ما نیز مقصر بودیم و نباید بهانه دست دشمن می‌دادیم»، گفت: « نهادهای زیرمجموعه رهبری مثل سپاه مایل نبودند که برجام اجرا شود».

او با اشاره به اینکه موشک‌پرانی در زمان نامناسب باعث شد که دیگران تحریک شوند، افزود: «منطق ما درست است که اسرائیل باید از بین برود ولی وقتش نبود که به زبان عبری روی موشک بنویسیم اسرائیل باید نابود شود.»

این نماینده مجلس با دفاع از برجام تصریح کرد رهبر جمهوری اسلامی با علم به اینکه برخی شروط او درباره برجام توافق نشده، اجازه اجرای توافق هسته‌ای را داد.

نایب‌ریيس مجلس ایران با تاکید بر اینکه طبق نظر کارشناسان، ادامه برنامه هسته‌ای ایران به وضع سابق، امکان‌پذیر نبود، گفت اگر ما دنبال بمب اتمی بودیم، «برجام چیز بدی بوده» است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More