شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت: آمار واقعی کرونا در ایران احتمالا پنج برابر میزان رسمی است

 مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه می‌گوید، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران ممکن است پنج برابر میزان رسمی اعلام شده باشد.

به گزارش رویترز، دکتر ریک برنان، که به تازگی از ایران بازگشته است، دلیل اصلی آن، این است که آزمایش‌های کرونا فقط بر روی افرادی با علائم شدید صورت می‌گیرد.

ایران پس از چین و ایتالیا بیشترین آمار مبتلایان را دارد. طبق آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به مرز ۱۴هزار و ۹۹۱ نفر رسیده است.  تعداد افرادی که جان خود را در اثر ابتلا از دست داده اند نیز به ۸۵۳ رسیده است.

برنان افزود: «ما گفته‌ایم ضعیف‌ترین چرخه زنجیره در ایران کمبود اطلاعات از تعداد بیماران است. آنها با سرعت در حال افزایش توانایی آزمایش هستند و در نتیجه انتظار می‌رود آمار رسمی افزایش یابد.»

نحوه پاسخ ایران به همه‌گیری کرونا به شدت انتقاد مخالفین دولت و نیز نماینده سازمان ملل را برانگیخته است.

در عین حال، برنان در کل نسبت به نحوه واکنش ایران امیدوار است. وی گفت: «تعهد بالایی وجود دارد و آنها از بالاترین سطح دولتی این موضوع را جدی گرفته‌اند.»

مقامات ایران مدعی هستند که در مقابله با کرونا به شدت از نظر کمبود دسترسی به آزمایش‌ها و امکانات پیشگیری در مضیقه هستند. آنان تحریم‌های آمریکا را عامل اصلی این وضع می‌دانند.

برنان در سفرش به ایران مراکز جدیدی را دیده بود که به گفته وی مجهز به ده‌ها تخت بوده‌اند، کلیه امکاناتش، از روکش تخت‌ها تا ماسک‌ها همگی ساخت داخل ایران بوده است.    

وی در عین حال گفت، برخی از تجهیزات پیشگیری ساخت ایران کادر درمانی را در معرض ریسک قرار می‌دهد، و به همین دلیل برخی از کادر درمانی به کرونا مبتلا شده‌اند.

او گفت: «ما تحت تاثیر قرارگرفته‌ایم که ایرانی‌ها ضعف‌های خود را می‌پذیرند و در حال کار کردن بر روی آنها هستند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More