شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مقام کره جنوبی: رفع توقیف کشتی کره‌ای بعد از قول سئول برای کمک به آزادسازی پول‌های ایران انجام شد

 

یک مقام رسمی کره جنوبی اعلام کرد که آزادی کشتی این کشور بعد از قول سئول برای کمک به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های کره‌ای به دلیل تحریم‌های آمریکا، انجام شده است.

 به گزارش رویترز، این مقام که نامش فاش نشده روز جمعه ۲۰ فروردین گفت: «ما آمادگی جدی خود را برای کمک به رفع مشکل پول‌ها ابراز کرده‌ایم.»

این مقام وزارت خارجه کره جنوبی افزود که هر دو طرف توافق کرده بودند موضوع پول‌های ایران و توقیف کشتی به هم مرتبط نیستند و سئول برای کمک به آزادی منابع مالی ایران قول مساعد داده است.

ساعاتی پیش از آزاد شدن این کشتی، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، گفته بود که هنوز هفت میلیارد دلار دارایی بلوکه‌شده ایران در کره آزاد نشده است.

این کشتی نیمه دی ماه سال۹۹ به دست نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد و ساعت شش روز جمعه به وقت تهران، ایران را ترک کرد. 

ساعاتی پس از آن سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که کشتی کره‌ای با حکم دادستانی ایران آزاد شده و «عدم سوء سابقه ناخدا و کشتی در زمینه تخلف در منطقه، زمینه نگاه مثبت دادستان محترم را فراهم کرد».

در هفته‌های گذشته مقام های جمهوری اسلامی از انجام گفت‌وگوهایی با مقام‌های کره جنوبی برای آزادی بخشی از هفت میلیارد دارایی بلوکه‌شده ایران در این کشور خبر داده و متقابلا مقام‌های کره جنوبی از احتمال رفع توقیف کشتی خود از سوی ایران خبر داده بود.

ماه گذشته، وزیر خارجه آمریکا گفت واشنگتن با آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی مخالف است مگر اینکه تهران به تعهد کامل به برجام برگردد. آزادسازی این کشتی همزمان با مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین انجام شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More