شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نخست‌وزیر اسرائیل: تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران شرم‌آور است

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، این تصمیم را «شرم‌آور» خواند.

او روز شنبه در سخنانی اعلام کرد کشورش به همکاری نزدیک خود با آمریکا و دولت‌های منطقه «برای پیشگیری از اقدامات تجاوزکارانه» ایران ادامه خواهد داد.

نتانیاهو اضافه کرد: «اسرائیل همچنان علیه کسانی که می‌خواهند امنیتش را برهم بزنند، به شدت عمل خواهد کرد.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویش قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را با دو رای مثبت آمریکا و جمهوری دومینیکن، ۱۱ رای ممتنع و دو رای منفی چین و روسیه رد کرد.

پس از رد این قطعنامه، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت ایالات متحده برای بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در روزهای آینده اقدام می‌کند.

در مقابل، نماینده ایران در مورد بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی شورای امنیت هشدار داد و گفت بازگشت تحریم‌ها با واکنش شدید تهران روبرو خواهد شد. او افزود گزینه‌های ایران در واکنش به این موضوع محدود نیستند.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، هم روز شنبه رد شدن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را نشان‌دهنده تاثیر برجام دانست.

در آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور،عدم موافقت شورای امنیت در تصویب قطعنامه پیشنهادی واشینگتن را محکوم کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «امتناع شورای امنیت از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران نشان‌دهنده عدم موفقیت آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.»

از آنجا که چین و روسیه، که دارای حق وتو هستند، از همان ابتدا مخالفت خود با قطعنامه پیشنهادی آمریکا را اعلام کرده بودند، ناظران شانس آمریکا را برای به تصویب رساندن این قطعنامه ناچیز ارزیابی می‌کردند.

تحریم‌ تسلیحاتی جمهوری اسلامی روز ۲۷ مهرماه منقضی می‌شود. واشینگتن پیشتر تهدید کرده بود در صورت شکست این قطعنامه برای بازگرداندن همه تحریم‌ها علیه ایران به سازوکار ماشه متوسل می‌شود.

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More