شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نخست وزیر کانادا: در کنار خانواده‌هایی هستیم که اولین نوروز را بدون کشته‌شدگان پرواز۷۵۲ سپری می‌کنند

نخست وزیر کانادا، وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل، دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل از جمله مقام‌های هستند که با انتشار پیام‌هایی ضمن تبریک نوروز به ایرانیان، به همزمانی نوروز امسال با دلواپسی ناشی از شیوع کرونا، همدلی با مردم ایران، درخواست آزادی فعالان محیط زیست و آرزوی تبدیل سال نو به سال آزادی و رفاه اشاره کردند. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در پیام خود  بر ایستادن در کنار خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی تاکید کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در پیامی نوروز را به مردم ایران، افغان، کرد، زرتشتی، بهایی، آسیای میانه‌ای و پیروان مذهب اسماعیلی تبریک گفت.

نخست وزیر کانادا، در پیام تبریک نوروز خود گفت: «ما در کنار خانواده‌هایی هستیم که اولین نوروزشان بدون عزیزان کشته‌شده در پرواز۷۵۲ است.»

 ترودو همچنین گفت: «به کانادایی‌هایی که نگران شیوع کرونا هستند اطمینان می‌دهم با یکدیگر از آن عبور خواهیم کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در صفحه توییتر خود نوشت که به اتفاق دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، نوروز را به همه کسانی که این مناسبت را در نقاط مختلف جهان جشن می‌گیرند تبریک می‌گوید.

وزیر خارجه آمریکا نوشت: «از آنجایی‌که نوروز نماد تولد دوباره است، امیدواریم سال جدید فرصتی باشد تا همگی عهدمان را نسبت به سلامتی، امید و نو شدن، تجدید کنیم.»

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل، دیگر مقام سیاسی است که طی پیامی به زبان فارسی در صفحه توییتر خود نوشت: «شما مردم‌ ایران سال سختی را پشت سر گذاشتید، با حکومتی که معترضان را کشت، هواپیمای مسافربری را انداخت و اطلاعات حیاتی درباره کرونا را از مردم پنهان کرد.»

وزیر خارجه اسرائیل در این پیام خطاب به مردم ایران نوشت: «برای شما مردم‌ ایران سال بهتری آرزو دارم. سال آزادی و رفاه. ما همیشه در کنار شما خواهیم بود. نوروز مبارک باد.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به مناسبت روز بین المللی نوروز در پیامی گفت: «امسال، برای بسیاری از مردم نوروز مصادف با زمان اندوه و دلواپسی است.»

گوترش با اشاره به اینکه «هر سال نوروز را به عنوان آغازی جدید گرامی می‌داریم، زمانی‌که با امید و شادی گام به سال نو می‌نهیم. نو شدن طبیعت و نخستین روز بهار را جشن می‌گیریم»، گفت:  «امسال، برای بسیاری از مردم نوروز مصادف با زمان اندوه و دلواپسی است. ویروس کرونا، کوید ۱۹، در سراسر جهان سایه افکنده است از جمله مناطقی که جشن باستانی نوروز را گرامی می‌دارند.»

دبیرکل سازمان ملل با ابراز «تسلیت به کسانی که عزیزانشان را از دست داده اند»، گفت: «بهترین آرزوهایم را برای آنانی اظهار می نمایم که تحت تاثیراین ویروس قرار گرفته‌اند.»

گوترش همچنین گفت: «امیدوارم جشن نوروز تحول خوش آمدی برای آرامش و گذران زمان با خانواده نزدیک، لذت بردن از زیبایی تغییر فصول و به خاطر سپردن و جشن گرفتن بشریت مشترک‌مان باشد.» او تاکید کرد که «نوروز نو شدن است. همان گونه که آغاز نوروز را با آتش، غذاهای ویژه، رویش سبزه و سایر آداب و رسوم گرامی می دارید، امیدوارم حس مشترک دوستی و هماهنگی با طبیعت را دریابید.»

همزمان اینگر اندرسون، رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل، با استقبال از آزادی عبدالرضا کوهپایه، در صفحه توییتر خود به زبان فارسی نوشت: «به مناسبت نوروز، ایران را به آزادی کارشناسان محیط‌ زیست زندانی ترغیب می‌کنم تا آنها نیز بتوانند تولد دوباره طبیعت را با عزیزانشان جشن بگیرند.»

میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در تهران، نیز از جمله مقام‌هایی است که با انتشار ویدیویی در صفحه توییتر خود در حالی که شعری از فروغ فرخزاد را همراه با نواختن پیانو می‌خواند، نوروز را به ایرانیان تبریک گفت.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More