شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نفت در بورس انرژی ایران حدود ۶۵ دلار فروخته شد

در معاملات بورس انرژی امروز، ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی عرضه شد و در نهایت در سه معامله و با قیمت ۶۴.۹۷ دلار به فروش رسید.

به گزارش ایسنا، قیمت پایه این ۷۰۰هزار بشکه نفت خام ۷۱.۵۹ دلار تعیین شده بود. ارزش ریالی معامله امروز  ۶۴۹ میلیارد تومان اعلام شده است.

این دومین بار بود که نفت خام ایران در بورس انرژی برای فروش عرضه می‌شود. ششم آبان ماه سال جاری یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد که در نهایت سه خریدار ۲۸۰ هزار بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت را معامله کردند.

براساس دستورالعمل شرکت ملی نفت، خریداران می‌بایست ۱۰درصد ارزش محموله را هنگام ثبت تقاضا، ۱۰ درصد دیگر را پس از ثبت خرید و ۸۰درصد باقی‌مانده را طی ۵۰ روز پس‌از تحویل پرداخت کنند. همچنین این امکان وجود دارد که خریداران با ریال هزینه خرید خود را پرداخت کنند.

این دومین‌بار است که شرکت ملی نفت ایران اقدام به فروش نفت در بورس می‌کند. پیش از این، در سال ۱۳۹۰ و هم‌زمان با تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران نیز اقدام مشابهی انجام شده بود.

آن زمان حداقل میزان خرید نفت، ۵۰۰هزار بشکه بود و خریداران این امکان را نداشتند که نفت را به بازارهایی عرضه کنند که شرکت ملی نفت ایران در آنجا حضور دارد. این‌بار اما حداقل میزان خرید به ۳۵ هزار بشکه کاهش یافته و محدودیت مقصد هم از بین رفته است.

دلیل عرضه نفت در بورس، مقابله با تحریم‌های نفتی است که از ۱۴ آبان سال جاری آغاز شد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد آمریکا از برجام خارج می‌شود و تحریم‌ها علیه ایران بازمی‌گردد. مرحله نخست این تحریم‌ها در مردادماه سال جاری آغاز شد و در مرحله دوم صادرات نفت و گاز ایران هدف گرفته شده است.

پیش از این، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، اعلام کرده بود که تصمیم برای عرضه نفت در بورس در جلسه سران سه قوه گرفته شده است.

عرضه نفت به این شکل در سال‌های گذشته موجب شکل‌گرفتن پرونده‌های فساد اقتصادی شد. مشهورترین نمونه بابک زنجانی بود که چند سال است در زندان به‌سر می‌برد و به اعدام محکوم شده است. بنیاد تعاون نیروی انتظامی نیز از نهادهایی بود که نفت در اختیار داشت، اما هنوز بدهی خود به دولت را بابت فروش نفت، تسویه نکرده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More