شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نماینده ایران در آژانس: وارد آخرین مرحله آغاز غنی‌سازی و جداسازی اورانیوم ۲۳۸ شدیم 

 

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن اشاره به اجرای آخرین مرحله برای آغاز غنی‌سازی و جداسازی اورانیوم ۲۳۸ و سوخت‌رسانی به سانتریفیوژهای زیرزمینی نطنز گفت: کسی حق ندارد تعهدات ما را به رخ‌مان بکشد.

غریب‌آبادی درگفت‌وگویی با پایگاه «خبرآنلاین» که روز یکشنبه دوم آذرماه منتشر شد گفت:‌ «اینکه آژانس میزان ذخایر اورانیوم ایران را اعلام کند و برخی‌ها سر و صدا راه بیندازند که ۱۲ برابر میزان مقرر در برجام شده و به اصطلاح خودشان ابراز نگرانی اشاعه‌ای کنند، موضعی نخ‌نماست.»

او همچنین در ارتباط با انتقادهای روزهای اخیر درباره سوخت‌رسانی به سانتریفیوژهای پیشرفته زیرزمینی در سایت هسته‌ای نطنز گفت: «در چنین وضعیتی هیچ کس حق ندارد تعهدات ما را به رخ ما بکشد، موضوعات مرتبط با امنیت و منافع ملی در بالاترین اولویت قرار دارد.»

این دیپلمات ایران اشاره کرد تهران پس از انفجار تیرماه در سایت نطنز اقداماتی را برای امنیت تاسیسات هسته‌ای و ایمنی کارکنان آن‌ها و محیط انجام داده است.

به تازگی رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ در گفت‌وگویی ضمن ابراز امیدواری از عدم حمله نظامی به سایت هسته‌ای نطنز گفته بود درباره امنیت بازرسان آژانس نگران است.

اکنون نماینده ایران در آژانس در پاسخ به این نگرانی گفته است: «دیگر لازم نیست کسی نگرانی ایمنی بازرسان و تداوم بازرسی‌ها شود.»

گفت‌وگوی مدیرکل آژانس پس از آن منتشر شد که روزنامه نیویورک‌تایمز هفته‌ گذشته به نقل از چهار مقام کنونی و پیشین آمریکا گزارش داده بود دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، با مشاورانش در کاخ سفید در مورد اینکه آیا گزینه‌ای برای اقدام علیه سایت هسته‌ای نطنز ایران طی هفته‌های آینده وجود دارد یا نه، نشستی برگزار کرده است.

همزمان با این گزارش، ایران تایید کرد که سوخت‌رسانی به سانتریفیوژهای زیرزمینی نطنز را آغاز کرده است.

 

نمی‌توانیم کاهش تعهدات برجام را متوقف کنیم

غریب‌آبادی روز یکشنبه اشاره کرد که علاوه بر سانتریفیوژهای نسل اول،‌ یک زنجیره ۱۷۴تایی از سانتریفیوژهای جدید آی.آر.ام دو نیز در نطنز به غنی‌سازی خواهد پرداخت.

در واکنش به این مساله سه کشور فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ مشترکی که روز پنجشنبه خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کردند، ضمن ابراز نگرانی شدید از اقدامات اخیر ایران خواستار بازگشت «فوری» و «بدون درنگ بیشتر» تهران به تعهدات پیشین شدند.

روز چهارشنبه نیز جکی ولکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ طی اظهاراتش خطاب به شورای حکام ضمن اشاره به عدم پاسخ قانع‌کننده از سوی ایران درباره کشف ذرات اورانیوم در مکان‌های اعلام نشده به امکان «پنهان‌کاری» تهران درباره فعالیت‌هایش انتقاد کرد.

کاظم غریب‌آبادی در واکنش به این نگرانی‌ها پاسخ داده است: «ما نیز همواره به آنان گفتیم مادامی که برجام با رفع تحریم‌ها و بهره‌مندی ایران از منافع آن به مسیر صحیح خود باز نگردد، ایران نیز نمی‌تواند گام‌های کاهش تعهدات خود را متوقف کند.»

این دیپلمات جمهوری اسلامی همچنین به نگرانی عربستان سعودی درباره کاهش تعهدات ایران اشاره کرد و گفت:‌ «این مهم نیست که سعودی در چه مرحله‌ای از برنامه هسته‌ای خود قرار دارد، اینکه چنین کشوری به خود اجازه می دهد از تسلیح به چنین سلاحی صحبت کند، حاکی از نیات و برنامه مخفی آنها است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More