شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نماینده ایران: سفر هیات فنی آژانس به تهران امتیاز دادن به اروپا نیست

 

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که سفر هیات فنی آژانس به ایران امتیازی به کشورهای اروپایی برای صرف‌نظر کردن از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس علیه تهران نیست.

او روز ۱۶ اسفند تاکید کرد که اگر کشورهای اروپایی مایلند از این موضوع به عنوان‌ «یک راهکار حفظ آبرو در توجیه توقف فرایند قطعنامه استفاده کنند، مربوط به خودشان است».

غریب‌آبادی گفت که هیچ «ترتیبات جدیدی» در همکاری ایران با آژانس رخ نداده و تعاملات دو طرف در حوزه پادمان، «موضوع جدیدی» نیست و در تداوم روابط موجود است.

قرار است در هفته‌های آینده هیات فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر و با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کند. 

روز ۱۵ اسفند فرانسه، آلمان و بریتانیا از ارائه پیش‌نویس یک قطعنامه علیه ایران به شورای حکام چشم‌پوشی کردند.

این سه کشور اروپایی عضو برجام در عین حال در نامه ای به شورای حکام از تهران خواستند با آژانس همکاری کرده و فورا درباره ابهامات مربوط به ذرات اورانیوم کشف‌شده در دو سایت توضیح دهد.

بر اساس گزارش‌ها، اورانیوم یافت‌شده در این دو سایت غنی‌نشده بوده، اما وجودشان حاکی از مواد یا فعالیت‌های اعلام‌نشده در این دو سایت است.

آژانس و ایران ماه‌ها درباره بازدید از این سایت‌ها که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی یکی در اطراف شهرضای اصفهان و دیگری در نزدیکی تهران قرار دارد، اختلاف داشتند.

نماینده ایران در آژانس پیشتر گفته بود که بازرسان آژانس سه بار در سال گذشته میلادی از پروژه تولید اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی بازدید کرده‌اند، اما درخواست جدید آژانس در دست بررسی است.

او همچنین گفت که آژانس دو ماه پیش سوالات مرتبط با دو سایت اتمی را ارائه کرده و این پرسش‌ها در دست بررسی است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More