شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نمونه‌برداری آژانس از یکی از دو سایت‌ اتمی مورد مناقشه ایران

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های سه‌ ماهه جدید خود اعلام کرد ایران به این نهاد اجازه داده از یکی از دو سایت‌ اتمی که بالاخره هفته گذشته در موردش توافق شد، بازدید کند.

رویترز که به این گزارش‌‌ها دست یافته، روز جمعه نوشت آژانس از این سایت نمونه‌برداری کرده است تا ببیند در آنها اثری از مواد اتمی وجود دارد یا نه.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که بازرسان این آژانس از سایت اتمی دیگر «در ماه سپتامبر، در تاریخی که قبلا با ایران توافق شده، برای نمونه‌برداری» بازدید خواهد کرد.

در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی در بیانیه مشترکی با آژانس اعلام کرد که «به صورت داوطلبانه» دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت اتمی خود را فراهم خواهد کرد.

براساس این توافق، ایران «به‌طور داوطلبانه به دو مکان مشخص شده از سوی آژانس دسترسی داده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس را برای حل‌وفصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد».

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز جمعه درباره گزارش دسترسی آژانس به یکی از دو سایت اتمی گفت این گزارش دورنمای سازنده‌ای را در روابط با ایران ترسیم می‌کند.

او با بیان اینکه مدیرکل آژانس، در این گزارش بیانیه مشترک را نیز  پیوست کرده، افزود: «ایران، حسن‌نیت خود را در تعامل با مدیرکل جدید آژانس نشان داد و انتظار داریم بیانیه مشترک و گزارش مدیرکل، با حمایت اعضای شورای حکام و سایر اعضای آژانس مواجه شود و اقدامی اساسی در جهت عادی‌سازی دو سه موضوع پادمانی مرتبط با ایران در آژانس با اجرای مستقل، بی‌طرفانه و حرفه‌ای توافقات و تعهدات محسوب گردد.»

پیشتر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۳۰ خرداد با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواسته بود به ممانعت خود در زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای پایان دهد و با این آژانس به‌طور کامل همکاری کند.

به نوشته رویترز، در گزارش دیگر آژانس آمده که ایران در سه ماهه اخیر، به میزان ۵۳۴ کیلوگرم به ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود با غلظت پایین اضافه کرده است و این ذخایر به ۲۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

آژانس اضافه کرده که میزان افزایش این ذخایر در سه ماه گذشته با مدت مشابه قبل از آن تقریبا برابری می‌کند.

این در حالی است که رقم کنونی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران افزون بر ۱۰ برابر بیشتر از حد مجاز مندرج در برجام است.

علاوه بر این، تهران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۴/۵ درصد ادامه می‌دهد که بالاتر از حد مجاز ۳/۶۷ درصد در توافق اتمی است.

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام، گام‌هایی را در جهت کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشت.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More