شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نمکی وزیر بهداشت شد

 

سعید نمکی، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی از مجلس ایران رای اعتماد گرفت.

در جلسه روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه، نمایندگان مجلس با ۲۹۹ رای موافق به صلاحیت او برای تصدی وزارت بهداشت موافقت کردند. ۲۵ نماینده مجلس رای مخالف دادند و چهار رای هم ممتنع بود.

حسن روحانی، ریيس جمهوری ایران که برای دفاع از وزیر پیشنهادی به مجلس رفته بود در سخنرانی خود با دفاع از طرح تحول سلامت گفت این طرح «سلامت را به زندگی مردم نزدیک‌تر کرده است».

در ماه‌های گذشته برخی نمایندگان مجلس از جمله مسعود پزشکیان، نایب‌ریيس مجلس از اجرای طرح تحول سلامت انتقاد کرده و کارنامه حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت را در این زمینه پر از اشکال توصیف می‌کردند.

 محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز که مخالف وزیر پیشنهادی بود، با ابراز تردید درباره موثر بودن طرح تحول سلامت، گفت: «بودجه بخش بهداشت سه برابر شده و بیش از ۸۰ درصد این بودجه صرف پرداخت به اشخاص و هزینه‌های پرسنل شده است و « این خلاف قانون است».

روحانی با دفاع مفصل از برنامه‌های دولت در این زمینه گفت در این طرح گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است.

 او همچنین با ادعای اینکه «بسیاری از سران دنیا شگفتی خود را درباره طرح تحول سلامت ابراز کرده‌اند» گفت در حال حاضر «نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده»، «گردشگر سلامت داریم» و برخی اقلام دارویی به اروپا صادر می‌کنیم.

سعید نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت هم در این جلسه با دفاع از ادامه طرح سلامت، از ضرورت توجه به «برخی جنبه‌های اقتصادی» آن گفت و وعده داد که طرح را طوری پیش ببرد که «متخصصین سلامت هم آن را بپذیرند».

اظهارات او نشان می‌داد که به اندازه ریيس‌ جمهوری با طرح تحول سلامت موافق نیست.

«پرونده الکترونیک سلامت» مهم‌ترین طرحی است که وزیر جدید بهداشت قرار است پیگیری کند. روحانی هم در سخنرانی خود بر اهمیت و ضرورت اجرای سریع این طرح تاکید کرد و گفت وزیر جدید قول داده که اوایل سال آینده «اجرای اصل سلامت الکترونیک را به صورت عمومی آغاز کند».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More