شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نهادهای حقوق بشری: در یک هفته اخیر حدود ۵۰ نفر در سه استان کردنشین ایران بازداشت شدند

 

بنابر گزارش‌های دو نهاد حقوق بشری، در یک هفته اخیر حدود ۵۰ نفر در شهرهای سه استان کردنشین کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز پنجشنبه هفتم مرداد خبر داد که موج جدید بازداشت شهروندان در استان‌های کردستان و کرمانشاه ادامه دارد و در تازه‌ترین مورد، یک شهروند دیگر روز چهارشنبه در دیواندره بازداشت شد.

هه‌نگاو نام فرد بازداشت‌شده در دیواندره را فواد حبیبی ذکر کرده و گزارش داده است که یک روز پیش از آن نیز فرد دیگری به نام اسعد علایی توسط نیروهای اداره اطلاعات دیواندره بازداشت شده بود.

به نوشته این سازمان، در روزهای اخیر در بوکان در استان آذربایجان غربی نیز چند شهروند به نام‌های ابوبکر ملکی، کمال عباسی‌وند، کژال امینی، شمزین محمدی و عظیمه ناصری بازداشت شده‌اند.

همزمان، سازمان حقوق بشر کردستان نیز اعلام کرد که نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از روز شنبه گذشته دست‌کم ۱۰ فعال کرد را در بوکان بازداشت و به بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه در پادگان المهدی ارومیه منتقل کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، از روز دوم مرداد و به دنبال درگیری نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای یکی از احزاب مسلح کرد در نزدیکی روستای علم‌آباد بوکان، نیروهای سپاه در بسیاری مناطق نزدیک به روستاهای بوکان مستقر شده‌اند.

روز پنجم مرداد نیز نیروهای امنیتی در شهر اشنویه یک شهروند ۳۰ ساله را با هویت سلام کُرده بازداشت کرده بودند.

به نوشته سازمان حقوق بشر کردستان، در روزهای اخیر و به دنبال برگزاری تجمعات اعتراضی در محله دره‌دریژ (شهرک مهدیه) کرمانشاه، دست‌کم ۱۵ نفر از اهالی این محله به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، «نیروهای امنیتی و انتظامی دوشنبه‌شب، چهارم مرداد، با محاصره این محله اقدام به شناسایی و بازداشت این افراد کردند.»

همچنین به گزارش سازمان هه‌نگاو، حدود ۲۰ معترض در تجمع روز چهارم مرداد محله دره‌دریژ (شهرک مهدی) کرمانشاه بازداشت شده‌اند.

محله دره‌دریژ کرمانشاه که از محلات محروم در حاشیه غربی این شهر است طی روزهای اخیر شاهد تجمعات مردمی در اعتراض به بی‌آبی و در حمایت از اعتراضات مردمی در اهواز و شهرهای دیگر بوده است.

به گزارش نهادهای حقوق بشری، نیروهای نظامی و امنیتی در کرمانشاه و همچنین شماری از شهرهای استان کردستان، از جمله سقز و سنندج، حضوری گسترده دارند و فضا در این مناطق امنیتی است.

در روزهای اخیر شماری از شهرها تجمعاتی در همبستگی و حمایت از اعتراضات خوزستان و در اعتراض به جمهوری اسلامی برگزار شده است.

پاییز سال گذشته نیز حدود ۱۰۰ شهروند کرد در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بازداشت شدند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More