شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
هم‌زمان با انتقادهای هنرمندان در مراسم شب منتقدان ایران

هشدار یک نماینده مجلس به هنرمندان: تحریم جشنواره‌ها و حضور در تجمع‌های ساختارشکنانه پذیرفتنی نیست

 

بعد از اینکه تعدادی از هنرمندان در مراسم شب منتقدان سینمای ایران جوایز خود را به «پویا بختیاری»، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در ایران و «کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی» تقدیم کردند، احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، به هنرمندان در خصوص تحریم جشنواره‌های حکومتی، موضع‌گیری‌هایشان و شرکت در اعتراض‌های خیابانی هشدار داد و گفت که این اقدام‌های ساختارشکنانه پذیرفتنی نیست.

در گفت‌وگویی با وب‌سایت اعتماد آنلاین که بامداد جمعه ۱۱ بهمن‌ماه منتشر شد، قاضی‌زاده  با بیان اینکه «افرادی که خودشان نمی‌خواهند در مسیر انقلاب کار کنند، مجبور نیستند در این فضا بمانند»، گفت: «ولی توصیه من به آن‌ها این است از حرفی که احتمالا از سر ناراحتی و فضای احساسی زده‌اند، برگردند».

این نماینده مجلس اعتراضات هنرمندان و انصراف شماری از هنرمندان سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی از حضور در جشنواره‌های حکومتی از جمله جشنواره‌های فجر و همچنین حضور هنرمندان در تجمع‌های اعتراضی را «اقدامی عجولانه و احساسی و غیرقابل پذیرش» خواند و گفت:«این افراد در بستر فجر انقلاب و همان بستری که در آن رشد کرده‌ و کارشان را شروع کرده‌اند، ادامه فعالیت دهند. موضع‌گیری‌های عجولانه و بعضا کارهای سطحی مثل حضور جمعی از آن‌ها کف خیابان و مشارکت در تجمع‌های ساختارشکنانه پذیرفتنی نیست.»

قاضی‌زاده همچنین درمورد هنرمندانی که جشنواره‌های حکومتی را تحریم کرده‌اند، گفت که «امیدوارم این هنرمندان عاقلانه تصمیم بگیرند چراکه اقدام درستی نیست».

هشدار قاضی‌زاده به هنرمندان یک روز بعد از آن بیان شد که علاوه بر انصراف شماری از هنرمندان از شرکت در جشنواره‌های حکومتی، عصر پنج‌شنبه دهم بهمن‌ماه در جریان برگزاری مراسم شب منتقدان سینمای ایران، دست‌کم سه تن از هنرمندان طی سخنانی به شکل مستقیم یا ضمنی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران و سرنگونی هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران، اعتراض کردند.

همایون غنی‌زاده، کارگردان تئاتر و سینما در جشن انجمن منتقدان با تاکید بر اینکه «سکوت کردن درباره وقایع آبان‌ماه قباحت دارد»، جایزه‌اش را به پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه، تقدیم کرد.

 

 

 

نوید محمدزاده، برنده تندیس خلاقیت در بازیگری انجمن منتقدان سینمای ایران، نیز در این مراسم با تقدیم جایزه‌اش به کشته‌شدگان هواپیمایی اوکراینی، گفت: «اسم مصیبت‌هایی که بر سرمان می‌آید را چه بگذارم؟»

 

 

حامد بهداد،  نیز که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از انجمن منتقدان سینمای ایران دریافت کرد، طی سخنانی گفت: «هیچ وقت در تمام عمرم، به اندازه امسال این‌قدر احساس نزدیکی به مردمم، به سرزمینم را نداشتم. مرور کنید ببینید آیا ما امیدی به آینده داریم، قلبی، روحی، عشقی از ما باقی مانده است.»

بهداد با اشاره ضمنی به فشارهایی که از سوی نهادهای امنیتی به هنرمندان وارد می‌شود، گفت: «ما را به لکنت انداخته‌اند و هنرمندان این روزها نمی‌توانند در آینه نگاه کنند، چون نتوانسته‌اند بخشی از عشقی را که مردم نثارشان کرده‌اند این روزها به مردم بازگردانند و مسئولیتی را که در قبال مردم دارند، به درستی انجام دهند.» حامد بهداد در بخشی دیگر از سخنان خود، خطاب به مقام‌های مسئول و رسانه‌های حکومتی گفت: «ما خودِ خود مردمیم، این اسم مزخرف سلبریتی را از روی صورت ما بردارید.»

 

پیشتر نصرالله پژمان‌فر، نماینده عضو جبهه پایداری و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، نیز بیست و هفتم دی ماه در واکنش به موج کناره‌گیری اعتراضی هنرمندان از جشنواره‌های دولتی و حکومتی، تهدید کرده بود که با ارائه طرحی به مجلس، هنرمندان معترض را برای همیشه از فعالیت هنری در ایران محروم خواهند کرد. او  گفت: «این هنرمندانی که بنا به شرایط تغییر موضع دهند، اگر قرار است نباشند، همان بهتر که هیچ‌وقت نباشند.»

این تهدید با واکنش‌ها و پاسخ‌های گسترده هنرمندان مواجه شد و از جمله حمید فرخ‌نژاد، بازیگر سینما، گفت که به دلیل همین تهدید و برای «همصدایی با مردم عزادار و معترض ایران» و به منظور «حمایت از همکاران و مردم معترض» این جشنواره را تحریم می‌کند. او افزود: «باشد که یاد بگیرید با اصحاب هنر با زبان زور و تهدید صحبت نکنید.»

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More