شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وال‌استریت ژورنال:ماموران امنیتی ایران، بازرسان زن آژانس انرژی اتمی را آزار جنسی دادند

وال‌ استریت ژورنال در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها اعلام کرد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی طی چند ماه گذشته، چندین بارزس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده‌اند و آمریکا از ایران خواسته فورا این رفتار را متوقف کند.

بر اساس گزارش این روزنامه، دیپلمات‌ها گفته‌اند این آزار و اذیت‌ها که در تاسیسات نطنز روی داده و قبلا اعلام نشده‌، شامل لمس نامناسب بازرسان زن آژانس از سوی ماموران امنیتی مرد و دستور آنها به بازرسان برای درآوردن برخی لباس‌ها بوده است.

این اظهارات دیپلمات‌ها در حالی مطرح می‌شود که تنش‌ها بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های اخیر با لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران افزایش یافته است.

یکی از دیپلمات‌ها به وال استریت ژورنال گفت دست‌کم چهار مورد آزار و اذیت جداگانه در این زمینه روی داده و یک دیپلمات دیگر نیز تعداد آنها را «پنج تا هفت» مورد اعلام کرد.

وال استریت ژورنال همچنین از یک نامه‌ آمریکا خبر داده که پیش از جلسه این هفته شورای حکام آژانس در میان اعضای آژانس منتشر شد و در آن واشینگتن خواستار پایان دادن به چنین رفتاری از سوی ایران شده است.

در این نامه خطاب به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده آزار و اذیت بازرسان آژانس «کاملا غیرقابل قبول» است و آمریکا به طور جدی از اعضا می‌خواهد در بیانیه عمومی نشست شورای حکام به روشنی اعلام کند که چنین رفتاری باید پایان یابد.

همچنین آمریکا تاکید کرده اگر چنین رفتاری متوقف نشود و موارد جدیدی از آزار و اذیت بازرسان زن گزارش شود، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید تدابیر لازم در این زمینه را اتخاذ کند.

به گفته دیپلمات‌ها، اولین مورد از این آزار و اذیت‌ها در ابتدای ماه ژوئن، (خردادماه) روی داده و تازه‌ترین آنها نیز مربوط به هفته‌های اخیر است.

هنوز ایران به این اظهارات دیپلمات‌ها واکنشی نشان نداده اما یک سخنگوی آژانس بدون ارائه جزئیات، وقوع این اتفاق را تایید کرد.

یک سخنگوی آژانس به وال استریت ژورنال گفت: «آژانس بلافاصله و قاطعانه این موضوع را با ایران مطرح کرد تا به وضوح و بدون ابهام توضیح دهد، زیرا چنین حوادث مرتبط با امنیت کارکنان غیرقابل قبول است و نباید دوباره تکرار شود.»

او ادامه داد ایران نیز توضیحاتی مبنی بر افزایش تدابیر امنیتی، در پی وقوع برخی حوادث در یکی از مراکز هسته‌ای‌اش ارائه کرده است.

سخنگوی آژانس اضافه کرد: «پس از این مکاتبه آژانس و ایران، مورد جدیدی نبوده است.»

در آبان ۱۳۹۸، یکی از بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران بازداشت و پس از لغو مدارک پذیرشش در نهایت اخراج شد.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه‌ای علت این اقدام ایران را «نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک» عنوان کرد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More