شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش مقتدی صدر به حضور حشد شعبی در ایران

 مقتدی صدر، یکی از رهبران با نفوذ شیعه عراق و رهبر جریان صدر، با اشاره به حضور شبه‌نظامیان حشد شعبی در مناطق به سیل‌زده ایران گفت کمک به مردم عراق باید در اولویت قرار بگیرد.

او شامگاه روز یکشنبه ۲۵ فروردین‌ماه در صفحه توییتر خود نوشت :«اگر قرار است کمکی ارائه شود، اول باید به مردم عراق تعلق بگیرد بعد به کشورهای دیگر.»

مقتدی صدر در عین حال از کمک‌رسانی‌ حشد شعبی به سیل‌زدگان ایران تشکر کرد، اما گفت که اولویت کمک رسانی باید به آسیب‌دیدگان سیل‌های عراقی باشد.

 

 

او در این زمینه افزود: « به خاطر تنوع مکانیسم‌ها برای وحدت هدف در کشور هم که شده، باید تلاش‌مان را برای کمک‌رسانی به مردم خودمان در عراق اختصاص بدهیم.»

صدر تاکید کرد: «اگر عراقی‌ها از مشکلات سیل‌ رهایی یافتند آن وقت آماده‌ایم خواهیم بود تا به همسایگان خود، چه در ایران و یا دیگر همسایه‌ها کمک کنیم.»

رهبر جریان صدر بدون نام بردن از حشد شعبی برای کمک رسانی به سیل‌زدگان افزود:«مسئولیت کمک رسانی به مناطق سیل‌زده تنها به عهده ارتش و برخی کمیته‌های مردمی خودجوش منطقه و با یاری رساندن دیگر مناطق صورت گیرد و از ورود سیاستمداران پرهیز شود.»

توضیحات فرمانده حشد شعبی درباره حضور این گروه در خوزستان

 در عین حال، ابومهدی المهندس، فرمانده گروه شبه‌نظامی حشد شعبی گفت نیروهای این گروه «برای کمک به سیل‌زدگان از جمله کمک به مردم روستاهایی که زیر آب رفته‌اند»، در خوزستان مستقر شده‌اند.

این گروه که در عراق فعال است، از ۲۳ فروردین‌ماه امسال با ارسال تجهیزات مهندسی و ماشین‌‌آلات سنگین برای جلوگیری از گسترش سیل در خوزستان و ورود سیلاب به عراق، وارد ایران شد.

دو روز بعد رسانه‌ها خبر دادند که یک کاروان از کمک‌های این گروه نیز به خوزستان رسیده است.

به گفته ابومهدی، نیروهای حشد شعبی، چند هفته درگیر مهار سیل در موصل و بصره بوده و سپس با «کل توان خود» در حوزه مهندسی، بهداری و پزشکی به خوزستان آمده‌اند.

این فرمانده نظامی روز یکشنبه در جلسه «مرکز مدیریت و کنترل حوادث مدیریت بحران خوزستان» نیز شرکت کرد.

او  با اشاره به همکاری‌ جمهوری اسلامی و این گروه در مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق، گفت: « وظیفه خود دانستیم در مشکل فعلی که برای ایران ایجاد شده حضور داشته باشیم.»

علاوه بر گروه حشد شعبی، گروه شبه‌نظامی «فاطمیون» که از اتباع افغانستان تشکیل شده نیز در استان لرستان مستقر شده‌اند.

گروه‌های حشد شعبی و فاطمیون، در جریان جنگ با داعش در عراق و همچنین دخالت نظامی ایران در سوریه به عنوان بازوهای نظامی نیروی قدس سپاه محسوب می‌شدند.

ابومهدی المهندس، فرمانده ارشد این گروه از نیروهای بسیار نزدیک به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، محسوب می‌شود.

سلیمانی نوزدهم  تیرماه ۱۳۹۶ در یک سخنرانی عمومی گفت: «مهندس ابومهدی فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسهیلات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد.» او خودش را «سرباز» ابومهدی معرفی کرد.

حضور این نیروها در ایران با واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و برخی از کاربران آن را مخالف قانون اساسی دانسته‌اند.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه در گزارشی، اقدام حشد شعبی را «معقول» توصیف کرد و نوشت «واکنش‌های مغرض و هدفمند از سوی رسانه‌های بیگانه» و «بی‌سلیقگی‌های» رسانه‌های داخلی باعث «افراط و تفریط» و «سوءاستفاده» در این زمینه شده است.

این خبرگزاری همچنین رسانه‌های خارجی را متهم کرد که می‌خواهند «به نوعی القا کنند که «نیروهای شبه‌نظامی خارجی» وارد ایران شده‌اند و با این کار امنیت مردم در این مناطق به خطر افتاده و یا توانایی داخلی در مدیریت سیل زیر سوال رفته است.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More