شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش نتانیاهو به گزارش آژانس: اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد

در واکنش به تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بار دیگر تاکید کرد که این کشور اجازه دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

نتانیاهو، روز یکشنبه ۱۸ خرداد، در صفحه توییتر خود به زبان فارسی نوشت: «در آخر هفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که رژیم ایران از دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های مخفی که رژیم در آن‌ها فعالیت هسته‌ای نظامی و مخفی داشته، جلوگیری کرده است.»

او ادامه داد: «رژیم ایران به صورت سیستماتیک تعهدات خود را نقض می‌کند، چه از طریق پنهان کردن سایت‌ها و چه غنی‌‌سازی و غیره.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «بر این باورم که وقت آن رسیده و شاید وقت آن حتی گذشته، اما با این واقعیت‌ها، راه دیگری باقی نمانده و جامعه جهانی باید با پیروی از آمریکا، تحریم‌های فلج‌کننده علیه رژیم ایران را تجدید کند.»

نتانیاهو اضافه کرد: «بحران کرونا ذره‌ای از عزم راسخ ما برای مقابله با خشونت رژیم ایران کم نمی‌کند. دوباره تاکید می‌کنم، اسرائیل اجازه دسترسی رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و به صورت بی‌ وقفه علیه تلاش‌های این رژیم برای استقرار نظامی در مرزهای خود اقدام می‌‌کنیم.»

به تازگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر تداوم روند غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، تاکید کرد این کشور محدودیت‌ها در این زمینه را که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام ذکر شده بود، نقض کرده است.

این آژانس وابسته به سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۶ خرداد، نتیجه تحقیقات خود در این زمینه را در سندی محرمانه به اعضای خود ارائه کرد که بر اساس آن، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با غنای پایین تا روز ۲۰ ماه مه (دو هفته پیش) به بیش از ۱۵۷۱ کیلوگرم رسید.

این در حالی است که این میزان در روز ۱۹ فوریه، یعنی سه ماه قبل از آن، ۱۰۲۰ کیلوگرم بوده است.

بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید، ذخایر اورانیوم غنی‌شده این کشور نباید به بیش از ۲۰۲/۸ کیلوگرم برسد.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «نگرانی عمیق» خود را از ممانعت ایران برای دسترسی به دو سایت هسته‌ای و خودداری از  گفت‌وگو درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای که احتمال می‌رود اعلام نشده باشد، ابراز کرده است.

رسیدن به درجه خلوص غنی‌سازی مناسب ساخت تسلیحات هسته‌ای یکی از نگرانی‌های دولت‌های غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران است. تهران می‌گوید برنامه‌ هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آمیز و خصوصا تولید برق می‌خواهد و قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More