شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت امور خارجه ایران: اسدالله اسدی بی‌گناه است، علیه او توطئه شده

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به خبر درخواست حکم ۲۰ سال زندان برای اسدالله اسدی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی، دادگاه او در بلژیک را «فاقد مشروعیت» و اسدی را بی‌گناه خواند.

خطیب‌زاده روز شنبه ۸ آذر، درباره اخبار منتشرشده درباره این حکم گفت: «این درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است.»

روز جمعه، دادستان فدرال بلژیک از دادگاه خواست ۲۰ سال زندان برای این دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در نظر بگیرد. 

دادستانی بلژیک همچنین از دادگاه درخواست کرد ۱۸ سال زندان برای نسیمه نعامی و امیر سعدونی و ۱۵ سال حبس برای مهرداد عارفانی به جرم هم‌دستی با اسدی در طرح‌ریزی یک حمله تروریستی در نظر بگیرد و تابعیت بلژیکی آن‌ها را سلب کند.

اسدی به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در یکی از تجمع‌های سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس در تیرماه ۱۳۹۷ دستگیر شد.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بار دیگر اعلام کرد که دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده اسدی را به دلیل مصونیت دیپلماتیک او نداشته است.

او تاکید کرد که فرایند قضایی در این پرونده به دلیل «مصونیت قطعی دیپلماتیک» اسدی و «اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود» فاقد مشروعیت است.

خطیب‌زاده اضافه کرد که علیه اسدی «توطئه» شده و او بی‌گناه است و جمهوری اسلامی حکم دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، در حال عبور از آلمان بازداشت شده است. از دیدگاه دادستان‌های بلژیک، او در اتریش دپپلمات بوده و در آلمان بازداشت شده و به همین دلیل مصونیت دیپلماتیک ندارد.

 

 

جلسه بعدی دادگاه اسدی پنجشنبه برگزار خواهد شد و حکم آن در اوایل سال ۲۰۲۱ صادر می‌شود.

در تاریخ ۹ تیر ۱۳۹۷ زمانی که مجاهدین خلق قرار بود تجمع خود را با حضور مقامات بریتانیایی و آمریکایی برگزار کنند، پلیس بلژیک نعامی و سعدونی را که از شهر آنتورپ به سمت پاریس در حرکت بودند با نیم کیلو ماده منفجره تی.ای.تی.پی دستگیر کرد.

اسدی نیز که به آلمان سفر کرده بود به دلیل نداشتن مصونیت دیپلماتیک در این کشور بازداشت شد. از سوی دیگر، عارفانی نیز در همان سال و در پی صدور قرار تعقیب از سوی اتحادیه اروپا در فرانسه دستگیر شد.

در اواخر سال ۲۰۱۸، دولت فرانسه دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی را به طرح انجام این حمله متهم کرد، اتهامی که تهران آن را قویا رد کرده است. 

گمانه‌زنی‌هایی درباره تلاش جمهوری اسلامی برای مبادله اسدی با احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی ایرانی‌-سوئدی، مطرح شده است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More