شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت امور خارجه ایران: با صدای بلند گفته‌ایم مذاکره موشکی نمی‌کنیم

 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیشنهاد گفت‌وگو درباره برنامه موشکی این کشور را رد کرد و گفت «با صدای بلند گفته‌ایم که مذاکره موشکی نمی‌کنیم».

 او روز یکشنبه هفتم بهمن‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با تاکید بر اینکه «هیچ مذاکره‌ای بر سر بحث توانایی دفاعی و نظامی ایران با طرف غربی نداشته‌ایم»، مذاکرات ایران و اروپا را صرفا سیاسی و اقتصادی دانست.

 این سخنان در واکنش به اظهارات ژان لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه است که دو روز پیش با هشدار درباره بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران گفته بود که فرانسه آماده اعمال تحریم‌های تازه علیه تهران است.

 خبرگزاری رویترز هم قبلا گزارش داده بود که علاوه بر فرانسه، بریتانیا و اتحادیه اروپا هم از اعمال تحریم علیه نهادهای دخیل در برنامه موشکی ایران حمایت می‌کنند. مسدود کردن اموال و دارایی‌ها و ممنوعیت سفر برای مقام‌های سپاه هدف عمده این نوع تحریم‌ها خواهد بود.

 فرانسه در ماه‌های اخیر بیشترین اعتراض به برنامه موشکی ایران را داشته است. امانوئل مکرون، ریيس‌ جمهوری فرانسه، چهارم بهمن‌ماه گفته بود فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران باید کنترل شود.

 پیش‌تر، آگنس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز در ۲۶ دی‌ماه با محکوم کردن پرتاب موشک ماهواره‌بر، برنامه موشک‌های بالستیک ایران را منشا نگرانی برای فرانسه و جامعه بین‌المللی توصیف کرده بود. او همچنین این اقدامات را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد دانسته بود.

 مقام‌های حکومت ایران همواره با رد این اتهامات، می‌گویند برنامه موشکی آنها جنبه دفاعی دارد و ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت نیست.

 ایران در ماه‌های اخیر درباره برخی مسائل منطقه‌ای از جمله حل بحران یمن و کنترل پیامدهای خروج آمریکا از برجام با اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده و می‌گوید به درخواست اروپا در برجام مانده است ولی کماکان علاقه‌ای به مذاکره درباره برنامه موشکی‌اش نشان نمی‌دهد.

 علاوه بر این، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پنجم بهمن‌ماه گفته بود که در صورت اعمال تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی، ایران در نحوه تعاملات خود با کشورهای اروپایی تجدیدنظر خواهد کرد.

 نوزدهم دی‌ماه نیز یک مقام وزارت امور خارجه ایران به رسانه‌ها گفت با توجه به تحریم وزارت اطلاعات از سوی اتحادیه اروپا، ایران در حال تجدیدنظر در همکاری‌های امنیتی خود با کشورهای اروپایی است.

 دیپلمات‌های ایرانی در عین حال دقیقا توضیح نداده‌اند که منظورشان از تجدیدنظر چیست و چه اقداماتی را انجام خواهند داد.

 جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر در تلاش برای تجدیدنظر گسترده‌ در نظام مالی و بانکی خود و تصویب قوانین پولشویی است تا بتواند نظر مساعد کشورهای اروپایی را برای اجرایی کردن هرچه سریع‌تر سازوکار مالی (SPV) جلب کند و از این مسیر تبعات بازگشت تحریم‌های آمریکا را کاهش دهد.

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More