شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه فرانسه: ایران در مذاکرات وین علائم متناسب را نشان نداده است

 

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، اعلام کرد ایران برخلاف آمریکا، تاکنون علائم متناسب با جبران همه موارد نقض برجام را که از سال ۲۰۱۹ مرتکب شده، نشان نداده است.

لودریان روز پنج‌شنبه درباره شرایط کنونی مذاکرات وین درباره احیای برجام به گاردین گفت: «آمریکا برای پیشرفت [در مذاکرات] بسیار مصمم‌ است و آنان [مقام‌های آمریکایی] حرکات و نشانه‌های لازم برای بیان آمادگی لغو تحریم‌ها را بروز داده‌‌اند.»

او با تاکید بر ضرورت فوری دستیابی به «پیشرفت» در مذاکرات احیای برجام ادامه داد: «ایران هرگز این چنین به سلاح اتمی نزدیک نبوده است.»

وزیر خارجه فرانسه مرحله کنونی مذاکرات وین را «حیاتی» خواند و گفت: «اکنون ایران باید اقدامات لازم را اتخاذ کند.»

این اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی است که به تازگی سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده: «اکنون زمان اتخاذ یک تصمیم سیاسی از سوی جو بایدن رییس جمهوری آمریکاست.»

خطیب‌زاده در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا اضافه کرد: «واشنگتن باید بداند که گفت‌وگوهای وین برای دور جدیدی از بده‌بستان یا چانه‌زنی و مذاکره نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر این که «تمامی بد‌ه‌بستان‌ها و چانه‌‌زنی‌ها در جولای ۲۰۱۵ پایان یافت»، مذاکرات کنونی وین را برای دستیابی به طرح «پایبندی در برابر پایبندی» به برجام توصیف کرد. 

این در حالی است که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز گذشته به خبرنگاران گفت بازگشت تهران و واشینگتن به تعهدات برجامی تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ماه امکان‌پذیر است، اما این امر به تصمیم سیاسی ایران بستگی دارد.

پیشتر پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صداوسیمای جمهوری اسلامی، گزارش داده بود آمریکا و طرف‌های اروپایی برجام خواستار تخریب سانتریفیوژ‌های نسل جدید ایران در قبال لغو موقت برخی تحریم‌های مرتبط با توافق هسته‌ای شده‌اند.

با وجود این که این شبکه اضافه کرد ایران این موضوع را نپذیرفته است، یک منبع در شورای اطلاع‌رسانی دولت با رد این خبر، به ایسنا گفت: «شبکه انگلیسی زبان صدا و سیما به ارگان مخالفان داخلی رفع تحریم‌ها تبدیل شده و آنچه منتشر کرده از اساس عاری از صحت است.»

قرار است دور چهارم مذاکرات احیای برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای عضو برجام روز جمعه در وین برگزار شود.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More