شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیران خارجه آمریکا و فرانسه نسبت به طولانی شدن مذاکرات وین هشدار دادند

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به طولانی شدن مذاکرات وین و تداوم استفاده تهران از سانتریفیوژهای پیشرفته و دیگر فعالیت‌های هسته‌ای مغایر با برجام از سوی جمهوری اسلامی هشدار داد. همزمان، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از ایران خواست تا «آخرین تصمیم‌ها» برای بازگشت به برجام را اتخاذ کند.

بلینکن روز جمعه چهارم تیر در سفر به پاریس در یک کنفرانس خبری مشترک با لودریان ادامه داد: «زمانی فرا خواهد رسید که بازگشت به استانداردهای وضع‌شده در برجام بسیار دشوار خواهد بود.»

او درباره وضعیت کنونی مذاکرات احیای برجام نیز گفت: «همچنان اختلاف مهمی با ایران برای بازگشت به اجرای برجام داریم. تیم‌ ما برای آغاز دور هفتم مذاکرات غیرمستقیم در روزهای آینده به وین می‌رود و خواهیم دید که آیا این اختلافات قابل رفع شدن است یا نه.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین اضافه کرد که واشینگتن تنها زمانی با تهران توافق خواهد کرد که جمهوری اسلامی به خوبی به تعهداتش در برجام عمل کند. او گفت: «هنوز در آن مرحله نیستیم.»

همچنین لودریان در این نشست خبری با تاکید بر بازگشت هر چه سریع‌تر به اجرای کامل برجام گفت: «ما انتظار داریم مقام‌های ایرانی آخرین تصمیم‌هایی را که بدون تردید دشوارند و اجازه می‌دهند مذاکرات به نتیجه برسد، اتخاذ کنند.»

 

نگرانی آمریکا از پایان توافق دوجانبه ایران و آژانس

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مورد عدم تمدید توافق دوجانبه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این امر همچنان یک موضوع بسیار نگران‌کننده است.

او اضافه کرد که این موضوع به ایران منتقل شده و باید حل شود.

بر اساس گزارش‌ها، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه درباره توافق موقت با ایران که مهلت یکماهه آن شامگاه پنج‌شنبه به سر رسید گزارشی را به شورای حکام آژانس ارائه می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، این نگرانی وجود دارد که ایران اطلاعات حساس درباره فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی‌اش را پاک کند.

این در حالی است که مقام‌های ایران گفته‌اند تنها بعد از انقضای توافق درباره تمدید آن تصمیم می‌گیرند.

پیشتر یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت این کشور به تمدید تفاهم‌نامه فنی ایران با آژانس امیدوار است، اما اگر ایران از تمدید خودداری کند یک مساله مهم خواهد بود.

روز پنج‌شنبه خبرگزاری رویترز به نقل از برخی دیپلمات‌ها نوشت در صورت تمدید نشدن این توافق موقت میان ایران و آژانس و ادامه نیافتن دسترسی به اطلاعات تاسیسات اتمی، «بحران دیپلماتیک» ایجاد می‌شود و ممکن است مذاکرات برجام در وین به خطر بیفتد.

 

امکان لغو تحریم‌ها علیه ابراهیم رئیسی

بلینکن همچنین درباره این که آیا امکان لغو تحریم‌های آمریکا علیه ابراهیم رئیسی بدون رسیدگی مناسب به اتهامات مطرح‌شده علیه او و نقشش در کشتار ۶۷ وجود دارد یا نه، گفت تمرکز واشینگتن تامین منافع ملی آمریکاست.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ایران با یک بمب اتمی یا امکان تولید آن در زمان کوتاه، ایرانی خطرناک‌تر از آن چیزی است که اکنون است. ایرانی است که وقتی پای تروریسم، بی‌ثباتی در منطقه و منع گسترش اتمی می‌رسد، مصونیت فراتری دارد.»

او گفت: «بنابراین در چارچوب منافع ملی ماست که برنامه هسته‌ای ایران را به جعبه‌ای که در آن بود، تحت برجام که متاسفانه دیگر نیست، برگردانیم. همزمان، از تمام ابزارهای ممکن برای رویارویی با اقدامات دیگر ایران در بخش‌های دیگر که بسیار بی‌ثبات‌کننده و خطرناک است بپردازیم.»

در جریان اعدام‌ زندانیان عقیدتی‌ـ‌سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به فرمان روح‌الله خمینی و تصمیم‌گیری «هیات مرگ» که ابراهیم رئیسی عضو آن بود، چند هزار نفر از زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی مخفیانه اعدام و در گورهای جمعی دفن شدند.

رئیسی در اولین نشست خبری پس از انتخابات، در پاسخ به پرسشی درباره نقش او در اعدام‌ هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷، گفت از ابتدای مسئولیتش «مدافع حقوق بشر» بوده است و «باید مورد تقدیر و تشویق» قرار بگیرد.

این در حالی است که دبیرکل عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از شورای حقوق بشر و جامعه بین‌المللی خواست «سازوکار مستقلی» برای «بازجویی‌های موثر» درباره ابراهیم رئیسی و تحقیق درباره جنایت‌هایش در نظر بگیرد و در این زمینه اقدام عملی کند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More