شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بیانیه ۴۷ کشور در محکومیت اعدام نوید افکاری و نقض حقوق بشر در ایران را بی‌اعتبار خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه ۴۷ کشور در «محکومیت نقض مکرر حقوق بشر در ایران و محکومیت اعدام نوید افکاری»، گفت: «اقدام اتحادیه اروپا در ارائه بیانیه مشترک در شورای حقوق بشر بی‌اعتبار و غیرقابل قبول است و به آنها توصیه می‌کنیم پیگیر بهبود حقوق بشر در میان خود و متحدانشان باشند.»

۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با محکوم کردن «نقض شدید حقوق بشر» در ایران، اعدام ناگهانی نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد ۹۷ را «منزجرکننده» توصیف کردند.

این کشورها، که شامل همه اعضای اتحادیه اروپا به همراه برخی دیگر از کشورها می‌شود، در موضع شفاهی واحدی که به چهل و پنجمین نشست شورا حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد، نقض فاحش حقوق بشر در ایران را هشدارآمیز خوانده و از جمله به سرکوب اعتراضات آبان‌ ۹۸، اعدام نوید افکاری و بدرفتاری با مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران پرداخته‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اما بیانیه ۴۷ کشور در محکومیت مکرر نقض حقوق بشر در ایران دارای «رویکردی گزینشی و بی‌پایه» خواند و گفت که جمهوری اسلامی ایران این بیانیه را «فاقد ارزش و اعتبار» می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیانیه ۴۷ کشور در شورای حقوق بشر علیه نقض حقوق بشر در ایران را «دخالت در امور داخلی ایران» عنوان کرد و گفت که «هر گونه سوء استفاده از سازوکار‌های حقوق بشری و دخالت در امور داخلی کشورمان را غیرقابل پذیرش است.»

او همچنین کشورهای امضاکننده این بیانیه را به داشتن «استاندارد دوگانه» در حقوق بشر متهم کرد و افزود که این « نشان دهنده نبود صداقت این گروه از کشور‌ها در حمایت از حقوق بشر و استفاده سیاسی از این مفهوم است.»

در بیانیه ۴۷ کشور درباره محکومیت نقض حقوق بشر در ایران با ابراز نگرانی عمیق درباره نقض مداوم حقوق بشر در ایران به ویژه در زمینه حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات، به مواردی چون سرکوب اعتراضات آبان‌ ۹۸، اعدام نوید افکاری و بدرفتاری با نسرین ستوده و نرگس محمودی و دیگر مدافعان حقوق بشر زندانی، بازداشت‌های خودسرانه، برگزاری دادگاه‌های غیرمنصفانه و گرفتن اعترافات اجباری، اعمال شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در ایران اشاره شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ولی توضیحی درباره موارد نقض حقوق بشر ذکر شده در بیانیه ۴۷ کشور ارائه نکرد و در مقابل گفت که «توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی در چارچوب تعهدات مذهبی و پایبندی به قانون اساسی و قوانین داخلی و معاهدات بین المللی، از اولویت‌های دائمی جمهوری اسلامی ایران است.»

خطیب‌زاده همچنین به کشورهای اروپایی امضاکننده این بیانیه توصیه کرد که «پیگیری برای بهبود حقوق بشر در میان خود و متحدین منطقه‌ای خود را در دستور کار جدی قرار دهند.»

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی،  نیز در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اعدام نوید افکاری گفته بود که «اعدام این شخص ارتباطی با حضور وی در تظاهرات نداشته و ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم‌گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد.»

روز جمعه همزمان با انتشار بیانیه ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای محکومیت  نقض مکرر حقوق بشر در ایران،  اسماعیل بقایی هامانه، نماینده جمهوری‌ اسلامی ایران در شورای حقوق‌بشر، نیز از این بیانیه ابراز تاسف کرده و گفته بود: «گویا اینجا آمده‌اند تا تنها درباره حقوق‌بشر موعظه کنند و نقایص خود را فراموش می‌کنند و این حقایق را نادیده می‌گیرند که بسیاری از کشورهای جنوب که یادآور اتفاق‌های گذشته و ذهنیت برتری باورانه و بازتاب‌یافته در دخالت‌های کنونی است.»

بیانیه ۴۷ کشور که شامل همه اعضای اتحادیه اروپا به همراه استرالیا، کانادا، نیوزیلند و شمار دیگری از کشورهاست با «منزجرکننده» خواندن اعدام ناگهانی نوید افکاری، نسبت به اطلاعات درباره شیوع محاکمه او، از جمله اعترافات اجباری و بدرفتاری با افکاری در زندان، ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه از ایران خواسته شده که انجام تحقیقات مستقل، شفاف و معتبر درباره استفاده گسترده از زور علیه معترضان مسالمت‌جو را تضمین کند و عاملان آن را به دست عدالت بسپرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More