شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر آموزش و پرورش: مدارس به شکل محدود از ۲۷ اردیبهشت بازگشایی می‌شود

در حالی که شیوع ویروس کرونا در چند استان ایران به ویژه استان خوزستان با شتاب در حال اوج‌گیری است، محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، از «بازگشایی محدود مدارس» در شنبه آینده، ۲۷ اردیبهشت خبر داد.

حاجی میرزایی، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت، در جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا، در این زمینه گفت: «حضور دانش‌آموزان اجبار نیست و تنها برای رفع مشکلات و سوالات از معلمان می‌توانند به مدرسه مراجعه کنند.»

وزیر آموزش و پرورش روز شنبه ۲۰ اردیبهشت، نیز با تاکید بر این که تلاش می‌شود «پایان شیرینی برای سال تحصیلی رقم بخورد»، از برگزاری امتحانات نهایی به صورت حضوری خبر داده و گفته بود: «ما به این دلیل اصرار به برگزاری امتحانات به صورت حضوری داریم چون به نفع دانش‌آموزان است و نمرات امتحانات نهایی در کنکور آنها سهیم است.»

پیشتر نیز معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از بازگشایی مدارس در تاریخ ۲۷ اردیبهشت، به مدت یک ماه خبر داده بود.

بازگشایی‌ها در ایران با اصناف «کم‌خطر» از ۲۳ فروردین در استان‌ها و از ۳۰ فروردین در استان تهران آغاز شد، هر چند که پیش از آن نیز اداره‌های دولتی تعطیل نشده بود و محدودیت‌های قرنطینه به طور جدی اعمال نمی‌شد.

علاوه بر رفع محدودیت تردد در تمام جاده‌های ایران و رفع محدودیت از ترددهای بین استانی، حسن روحانی روز یک‌شنبه ۳۱ فروردین، یعنی تنها یک روز پس از بازگشایی اصناف «کم‌خطر» در تهران، دستور منع و محدودیت فعالیت پاساژها و مشاغل «با ریسک متوسط» را صادر نیز کرد. به این ترتیب از فردای آن روز، دوشنبه اول اردیبهشت ماه، پاساژها و بازارها بازگشایی شدند. 

همچنین دولت روحانی از روز ۱۵ اردیبهشت، مساجد را در ۱۳۲ شهرستان که از نظر دولت «شرایطی کم‌خطر» و «وضعیت سفید» دارند بازگشایی کرد و نماز جمعه نیز در این شهرها برگزار ‌شد. 

این در حالی است که برخی از مقام‌های دولتی وضعیت سفید در این مناطق را زیر سوال برده‌اند و پیشتر نیز رییس سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای از روحانی خواسته بود که در بازگشایی اماکن مذهبی و آموزشی عجله نکند.

تصاویر منتشرشده از شهرستان‌هایی که این مراسم در آن برگزار شد، نشان می‌دهد صفوف شرکت‌کنندگان در مراسم نماز جمعه با رعایت فاصله ایمنی و بهداشتی نبوده و در برخی نقاط بدون امکانات اولیه از جمله دستکش و ماسک صورت گرفت.

از چهار هفته پیش که روند بازگشایی‌ها شدت گرفت، روند شیوع، ابتلا به کرونا و مرگ و میر بر اثر آن نیز در بسیاری از استان‌ها بار دیگر اوج گرفته و این وضعیت در استان خوزستان نسبت به استان‌های دیگر شدیدتر است.

در پایتخت نیز مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری کرونا، روز شنبه گفت: «امروز شهر تهران در وضعیت قرمز قرار دارد.»

در این شرایط، ستاد ملی مقابله با کرونا قصد دارد بعد از ماه رمضان اجازه بازگشایی دانشگاه‌ها را نیز صادر کند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More