شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر اطلاعات: مرزبانان ایرانی فعلا سالم‌اند

 

مسئولان جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که مرزبانان ربوده‌شده ایرانی در مرز میرجاوه «تا این لحظه، سالم‌اند» و اتفاقی برایشان رخ نداده است.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمود علوی، وزیر اطلاعات، دو مقامی هستند که در دو روز اخیر درباره وضعیت مرزبانان اظهارنظر کرده‌اند.

سخن‌گوی سپاه پاسداران روز یک‌شنبه و در جریان راه‌پیمایی ۱۳ آبان گفت سپاه پاسداران «از تمام ظرفیت» خود برای پیگیری  این موضوع استفاده می‌‌کند. به گفته شریف پاکستان تا این لحظه «تلاش بسیاری در این زمینه» کرده‌اند و هم‌زمان «نیروهای نظامی و سیاسی» این کشور نیز «قول‌های مساعدی را برای پیگیری وضعیت مرزبانان ایرانی داده‌اند».

از سوی دیگر محمود علوی، وزیر اطلاعات، امروز خبر داد که مرزبانان ایرانی تاکنون «سالم» هستند. علوی با اشاره به «فعالیت‌های زیاد» انجام شده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی زمینی سپاه پاسداران، اعلام کرد وزارت کشور پاکستان «اقدام‌هایی» را برای زمینه‌سازی آزاد شدن مرزبانان شروع کرده است.

هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، برای پیگیری وضعیت مرزبان‌های ربوده شده ایرانی همراه با یک هیات «سیاسی-نظامی» به اسلام‌آباد سفر کرد.

مهرماه سال جاری اعلام شد جمعی از مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه ربوده شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی وابسته به دولت، تعداد ربوده‌شدگان را ۱۴ نفر اعلام کرد و برخی رسانه‌‌‌ها نوشتند ۲ تن از افراد ربوده شده، از اعضای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بودند.

کمی بعدتر اما این خبراز خروجی رسانه‌ها حذف شد و تعداد مرزبانان ربوده شده تغییر کرد. رمضان شریف، مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران گفت ۱۲ مرزبان دزدیده شده‌اند.

رمضان شریف، معاون روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه ۳۰ مهرماه در خصوص تعداد مرزبانان ربوده شده توسط جیش العدل گفته است، تعداد این مرزبانان ۱۲ نفر است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، از ربوده شدن «۱۱نیروی بسیجی و هنگ مرزی» خبر داد و عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در نامه‌ای به همتای پاکستانی خود خواستار کمک پاکستان برای آزادی «۱۴ نیروی مرزبانی ایران» شد.

پیش از این گروه جیش‌العدل در بیانیه‌ای مسئولیت حمله به پاسگاه مرزی میرجاوه و ربودن «۱۲ مرزبان» را به عهده گرفته بود.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان همان زمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که «این مرزبانان با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک‌های ضد انقلاب ربوده شدند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More