شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر اقتصاد: فروش اوراق نفت متوقف شده است

وزیر اقتصاد اعلام کرد فروش اوراق نفت متوقف شده است. فرهاد دژپسند گفت  شورای اقتصاد این موضوع را تصویب کرده اما «به دلایلی فعلا دست نگه داشته شد». او  توضیح بیشتری در اینباره نداده است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی،‌ رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نیز ۲۶ مرداد از توقف فروش اوراق نفت در بازار بورس به دلیل مخالفت مجلس خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فروش این اوراق به دلیل مخالفت مجلس متوقف شده است. یکی از ایرادات نمایندگان مجلس تصمیم وزارت نفت برای استفاده از درآمد این اوراق برای هزینه‌های جاری است.

در قانون بودجه به شرکت نفت اجازه داده شده از درآمد فروش این اوراق فقط برای طرح‌های عمرانی یا پرداخت بدهی پیمانکاران استفاده کند.

دولت ایران به جز این طرح همچنین طرحی را با عنوان «گشایش اقتصادی» مطرح کرده که قرار است بر اساس آن نفت به مردم پیش فروش شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت و تعدادی از نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند این دو طرح با یکدیگر تفاوت دارند.

در همین حال به گفته محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، درآمد فروش اوراق نفت ۱۵۰۰ میلیارد تومان است، اما در طرح گشایش اقتصادی دولت تصمیم دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت را پیش‌فروش کند که درآمد آن ۱۰۰ برابر بیشتر و حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است.

او گفته بود درآمد پیش بینی شده برای طرح پیش‌فروش نفت بیش از یک چهارم بودجه کل کشور است.

رییس‌جمهور ایران روز ۲۹ مرداد اعلام کرده بود طرح پیش‌فروش نفت در صورت حمایت نکردن روسای دو قوه دیگر اجرا نخواهد شد. پیش از این گزارش‌هایی درباره مخالفت روسای مجلس و قوه قضاییه با این طرح منتشر شده است.

 در همین حال حسن روحانی سه‌‌شنبه چهارم شهریور در جمع مدیران تعدادی از رسانه‌ها ایرادات مطرح شده به این طرح را «عجیب» خواند.

او اضافه کرد: «اینکه می‌گویند دولت بعدی به این طرح متعهد می‌شود. این چیزی است که در همه دولت ها وجود دارد، مگر ما از دولت قبلی تعهد نداشتیم که دو میلیون مسکن مهر را تحویل دهیم؟ این کار را انجام دادیم».

به گفته روحانی، قرار است در این طرح نفت با ریال و بر مبنای ارز نیمایی به مردم برای تحویل در دو سال آینده پیش فروش شود تا «هم مشکل ارز و ریال حل شود و هم نفت فروخته شود».

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More