شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر بهداشت ایران: بازداشت عده‌ای در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، از بازداشت برخی افراد در سازمان غذا و دارو به اتهام تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه به نقل از نمکی نوشت: «عده‌ای تخلفاتی در این حوزه انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه متاسفانه برخی افراد در سازمان غذا و دارو که با این افراد همراه بوده‌اند، بازداشت شده و در حال بازجویی هستند و اعترافاتی هم کرده‌اند.»

او توضیح داد فعالیت‌های متخلفین از سه الی چهار ماه پیش تحت نظر مامورانی بوده که «به صورت چراغ خاموش» درباره تخصیص ارز و مصرف آن تحقیق کرده‌اند.

نمکی ضمن اشاره به اینکه برخی واردکنندگان دارو اقدام به واردات « داروهای تاریخ‌گذشته» با ارز دولتی کرده‌اند، گفت: «یا اینکه این افراد به جای استنت قلبی، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «اما بنده این قول را می‌دهم که با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال از هیچ چیز کوتاهی نخواهم کرد.»

نمکی گفت سامانه‌های به‌روزشده وزارت بهداشت رصد تخصیص ارز دولتی را که قبلا ناممکن بود، امکان‌پذیر کرده و «تا یک الی دو ماه آینده سامانه بروزی را خواهیم داشت که مشخص می‌کند هر فرد چقدر ارز گرفته و چه چیزی را باید وارد کند و هر روز این موضوع رصد خواهد شد».

نمکی روز یکشنبه نیز گفته بود مبلغ «یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار» ارز تخصیصی به تجهیزات پزشکی و دارو از کشور خارج شده و مشخص نیست در قبال آن چه کالایی وارد شده است.

او همچنین از وجود شبکه‌های پیچیده و بانفوذ «فساد و انحصار» در بخش «تجهیزات پزشکی و دارو» خبر داده و گفته بود: «مافیای فساد قدرتمند است اما وزارت بهداشت با همه توان در مقابل مافیا و فساد ایستاده و مبارزه می‌کند.»

از چند ماه قبل از خروج رسمی آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، قیمت ارز رو به افزایش گذاشت و در ماه‌های بعد تا چند برابر بالا رفت. در این میان، دولت اعلام کرد برای واردات کالاهای اساسی از جمله دارو ارز با نرخ دولتی تعلق می‌گیرد. اما بعدها اخبار رسمی از واردات کالاهایی همچون گوشی موبایل اعلام شد. 

دارو و تجهیزات پزشکی از شمول تحریم‌های آمریکا خارجند، اما مقام‌های وزارت بهداشت می‌گویند به دلیل تحریم‌های بانکی قادر به خرید دارو نیستند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More