شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر بهداشت: با موریانه فساد مبارزه می‌کنیم

وزیر بهداشت ایران خبر داده که مصمم است تا «با موریانه فساد» در ساختار اجرایی کشور  و در درون وزارت بهداشت مقابله کند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه ۱۸ مرداد در اجلاس معاونان غذا و دارو، گفت : «با پدیده‌ای به نام موریانه فساد در ساختار اجرایی کشور و در درون وزارت بهداشت مبارزه می‌کنیم.»

پیشتر وزیر بهداشت از وجود «شبکه انحصار و احتکار در واردات دارو»، «توزیع داروهای تقلبی» و همینطور «سرنوشت مبهم یک میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار ارز برای تجهیزات پزشکی» سخن گفته بود.

سعید نمکی که از ۱۵ بهمن ۹۷ سکان هدایت وزارت بهداشت را در اختیار دارد، تاکید کرده که «در امور مربوط به مردم، شوخی ندارد و مطلقاً با کسی مسامحه نمی‌کند.»

او با اشاره به تعویض‌های صورت گرفته در معاونت غذا و دارو، علت را اجرا نشدن اقدامات خواسته شده، اعلام کرد و گفت: «برای‌شان مشقی را نوشتم، تعیین تکلیفی کردم و بارها خواستم که آنها را انجام دهند، زمانی را برای انجامش مشخص کردم.»

سعید نمکی نقش خود را در وزارت مسکن با نقش مربی تیم فوتبال قیاس کرد و افزود «اگر کاپیتان تیم هم در دقایق اول به خوبی بازی نکند، در همان دقیقه اول از زمین بیرونش می‌کشم.»

وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود به تخلفات صورت گرفته در حوزه دارو و پزشکی اشاره کرد و گفت «نباید اجازه دهیم که تعداد معدودی از افراد قانون‌شکن و فرصت طلب حیثیت جامعه داروسازی و پزشکی کشور را ببرند.»

یک روز پیش از آن نیز، سعید نمکی «عدم شفافیت» را یکی از بزرگترین آفت‌های سازمان غذا و دارو در سال‌های گذشته خوانده و گفته بود از وقتی پا به وزارت بهداشت گذاشته در حال شفاف‌سازی است. او وعده داد تا یکی دو ماه دیگر هر حرکتی در وزارت بهداشت، کاملا در یک اتاق شیشه‌ای برای رسانه‌ها و مردم قابل رصد خواهد بود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: «کلید این راز سر به مهر در جیب یکی دو نفر بود. نمی‌توانستم بنشینم و سکوت کنم، برای همین آمده‌ام و اهل برگشت هم نیستم و ماشینم دنده عقب ندارد.»

او در سخنانش، از فرد خاصی نام نبرد و مشخص نکرد منظورش چه کسانی‌اند. اما پیش از این گفته بود که در زمان تصدی وزارت بهداشت، با رخنه فساد در«هیات امنای ارزی» و «سازمان غذا و دارو» روبرو شد.

سعید نمکی پیشتر گفته بود که شبکه‌ای از رانت و فساد اقتصادی با هزینه میلیاردی در رسانه‌های اجتماعی، در تلاش‌اند تا او و وزارت بهداشت را تخریب کنند.

سعید نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که طبق بخش‌نامه‌‌ای که اخیرا صادر شده، «آنچه که در داخل تولید می‌شود، نباید از خارج وارد نشود؛ حتی اگر قیمت محصول تولیدی داخلی، گرانتر باشد.»

او همچنین با اعلام حمایت خود از روسای دانشگاه‌ها گفت «در مقابل هجمه‌های بیرون، از روسای دانشگاه‌ها حمایت می‌کنم و مثل کوه ایستاده‌ام، اما اگر دستورم در هر دانشگاهی معطل بماند، مطلقا شوخی ندارم.»

وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد که در راستای شفاف‌سازی، تا آخر سال جاری نسخه‌نویسی‌ها الکترونیکی می‌شوند و دفترچه‌های بیمه کنونی حذف خواهند شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More