شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پمپئو: ایران درخواستم را برای سفر به تهران و گفتگو با مردم رد کرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتی نوشت جمهوری اسلامی ایران با پیشنهادش برای سفر به تهران و گفتگو با مردم ایران مخالفت کرده  است. 

پمپئو گفت پیشنهادش را در تاریخ ۲۵ ژوئیه مطرح کرده بود، اما مشخص نکرد که این پیشنهاد را  آیا از طریق سفارت سوییس به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی تسلیم کرده است یا خیر.  

او در توییت خود نوشت: «من اخیرا پیشنهاد کردم  برای گفتگوی مستقیم با مردم ایران به تهران سفر کنم. رژیم (ایران) پیشنهادم را نپذیرفت.»

پمپئو همچنین در گفتگویی با تلویزیون بلومبرگ گفت: «من مایلم فرصتی برای رفتن (به تهران) پیدا کنم، نه برای تبلیغات بلکه برای بیان حقیقت برای مردم ایران درباره ماهیت رهبران آنان و اینکه چرا به ضرر ایران کار کرده‌اند.» 

او افزود درخواستش برای سفر به ایران در حالی رد شده که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ ایران، اغلب در طول سفر به سازمان ملل با مردم آمریکا ارتباط برقرار می‌کند.

پمپئو در توییت دیگری گفت: «ما از آمدن ج. ظریف به آمریکا نمی‌ترسیم و او از حق آزادی بیان برخوردار است. آیا حقایق رژیم خامنه‌ای تا این حد بد هستند که او نمی‌تواند به من اجازه دهد همان کار را در تهران کنم؟ اگر مردمانش حقیقت را بدون فیلتر و کامل بشنوند چه می‌شود؟»

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز یکشنبه درخواست پمپئو، را برای گفتگو با صدا و سیمای ایران پذیرفت و پیشنهاد کرد مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی-آمریکایی شبکه پرس تی‌وی ایران، می‌تواند این گفتگو را انجام دهد.

اما مدیر پرس تی‌وی بلافاصله به این موضوع واکنش نشان داد و گفت برنامه‌ای برای مصاحبه با پمپئو در دستور کار این شکبه نیست.

ایران و آمریکا از سال ۱۳۵۸ و پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، رابطه دیپلماتیک نداشته‌اند. تنش‌ها بین دو کشور از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ و خصوصا از زمان خروج او از توافق هسته‌ای برجام شده گرفته است. 

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه، در دولت‌های مختلف علیرغم قطع روابط همراه با رسانه‌هایی آمریکایی صحبت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ مقام رسمی آمریکایی با تلویزیون ایران مصاحبه نداشته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More