شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی ده روز؛ اعتراض و درگیری در زندان همدان

منابع محلی شامگاه شنبه نهم فروردین ماه از اعتراض و درگیری در زندان الوند همدان و فرار شماری از زندانیان از این زندان خبر دادند. مقام‌های قضایی و انتظامی ساعت‌ها درباره اعتراض زندانیان سکوت کردند اما حسن خانجانی دادستان همدان صبح یک‌شنبه گفت که اعتراض زندانیان به دلیل شیوع کرونا بودهو هم‌اکنون اوضاع در زندان همدان تحت کنترل است.

بعد از زندان‌ پارسیلون خرم‌آباد و زندان الیگودرز در استان لرستان، زندان تبریز در آذربایجان‌شرقی، و زندان سقز در استان کردستان، اعتراض زندانیان در زندان همدان پنجمین شورش در زندان‌های ایران طی کمتر از ده روز گذشته است؛ اعتراض‌هایی که دلیل آن گسترش شیوع ویروس کرونا به زندان‌ها عنوان شده است.

همزمان برخی منابع از اعتصاب غذای زندانیان زن در زندان ارومیه در اعتراض به جان‌باختن یکی از زندانیان زن بر اثر ابتلا به کرونا و عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی تا حد مرگ خبر دادند.

مقام‌های رسمی اعتراض در زندان الوند همدان را تایید کردند و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز شامگاه شنبه نهم فروردین با تایید درگیری  و اعتراض زندانیان در این زندان نوشت: «به‌دنبال بروز درگیری بین زندانیان این شهر، مسوولان استان در حال بازگرداندن آرامش به این زندان هستند.»

این خبرگزاری با اشاره به اخبار غیررسمی درباره فرار زندانیان از زندان الوند همدان، تاکید کرد که «تاکنون اطلاعاتی در زمینه فرار زندانیان به دست نیامده و موضوع از سوی نهادهای ذی‌ربط در حال پیگیری و بررسی است و شرایط زندان همدان تحت کنترل گزارش شده است.»

مقام‌های زندان الوند و مقام‌های قضایی در استان همدان تا صبح یک‌شنبه از اریه اطلاعات درباره «ناآرامی در زندان همدان»امتناع کردند اما حسن خانجانی، دادستان همدان، صبح یکشنبه دهم فروردین ماه گفت که اوضاع در زندان همدان تحت کنترل است و هیچ‌یک از زندانیان از زندان همدان فرار نکرده‌اند.

دادستان همدان با تایید اعتراض زندانیان گفت که این اتفاق در پی شیوع ویروس کرونا صورت گرفت.خانجانی گفت خبرهای منتشر شده در خصوص فرار زندانیان همدان تکذیب می‌شود اما در جریان اعتراض زندانیان تعدادی پتو به آتش کشیده شد و در ادامه با همکاری زندانیان در خاموش کردن آتش اتفاق خاصی رخ نداد.

حسن خانجانی با بیان اینکه این اتفاق بعدازظهر شنبه رخ داد و تا عصر پایان یافت، گفت درگیری مسلحانه و فرار زندانیان صحت ندارد.

عصر شنبه ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی در جلسه ویژه‌ای به همراه غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون خود، محمدجعفر منتظری دادستان کل، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها و چند مقام قضایی و امنیتی دیگر اعتراض و شورش در زندان‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه، ابراهیم رییسی به محمدجعفر منتظری دادستان‌ کل کشور ماموریت داد تا ضمن پیگیری اعتراضات اخیر در زندان‌ها با تشکیل کمیته‌های قضایی، اطلاعاتی و انتظامی در تهران و همه استان‌ها نسبت به «تشدید مراقبت‌های امنیتی از زندان‌ها و دستگیری زندانیان فراری» از زندان‌ها مختلف به ویژه زندان سقز اقدام کند و با «شناسایی قاصران و مقصران» با آنها برخورد قاطع قضایی انجام شود.

در جلسه مقام‌های ارشد قضایی، انتظامی و امنیتی دستور «تشکیل کمیته اطلاعاتی و انتظامی برای پایش وضعیت امنیتی زندان‌ها» و «تدوین برنامه عملیاتی ویژه برای حفظ امنیت زندان‌ها در شرایط خاص» نیز صادر شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More