شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پیکر شجریان به مشهد منتقل شد، دوستداران شجریان اجازه حضور در مراسم نماز را نیافتند

مراسم نماز بر پیکر محمدرضا شجریان صبح جمعه در بهشت زهرای تهران با حضور اعضای خانواده شجریان و تعدادی از دوستان اسطوره آواز ایران در حالی برگزار شد که جمعیت زیادی از دوستداران شجریان در بیرون محل برگزاری مراسم حضور داشتند.

در جریان برگزاری این مراسم نیروهای امنیتی و  انتظامی و نیروهای یگان ویژه به طور گسترده در بهشت‌‌زهرا، محل برگزاری مراسم نماز بر پیکر شجریان و اطراف آن مستقر شده بودند.

نماز بر پیکر شجریان را محمود دعایی خواند و عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم حضور داشت. به دوستداران شجریان اجازه داده نشد در جریان برگزاری مراسم نماز بر پیکر اسطوره آواز ایران، در محل برگزاری این مراسم حاضر شوند.

همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان طی سخنان کوتاهی در بهشت زهرا، گفت: «اگر بخواهم در یک جمله محمدرضا شجریان را توصیف کنم، آدم‌های بزرگی مثل ایشان در طول تاریخ به این کره خاکی می‌آیند تا پیامی را با خودشان بیاورند و خوشا به حال کسانی که این پیام دریافت کردند.»

پیکر محمدرضا شجریان بلافاصله پس از برگزاری مراسم نماز درحالی که بر شانه‌های نیروهای دژبان ارتش حمل می‌شد به آمبولانس و در پی آن از بهشت زهرا به فرودگاه انتقال یافت تا برای خاکسپاری در آرامگاه فردوسی به مشهد منتقل شود.

با وجود هجوم شامگاه پنج‌شنبه به تجمع دوستداران شجریان در مقابل بیمارستان جم، صبح جمعه جمعیت زیادی از دوستداران اسطوره آواز ایران برای شرکت در مراسم نماز بر پیکر او در بهشت زهرا حضور یافتند اما به آنها اجازه شرکت در این مراسم داده نشد.

همایون شجریان دقایقی بعد از برگزاری مراسم نماز بر پیکر محمدرضا شجریان در بهشت زهرا، به میان دوستداران شجریان آمد که بیرون از محل برگزاری مراسم حضور داشتند. او به دوستداران شجریان گفت که مایل بودیم که این مراسم به اتفاق شما برگزار شود اما گویا ستاد مقابله با کرونا چنین اجازه‌ای نمی‌دهد.

همایون شجریان گفت: «پیکر استاد محمدرضا شجریان برای انتقال به مشهد به فرودگاه انتقال یافت تا فردا [شنبه] مراسم تشییع و خاکسپاری شجریان در آرامگاه فردوسی را برگزار کنیم.»

همزمان مسعود ریاضی، عضو شورای شهر مشهد، گفت که تصمیم‌گیری درباره چگونگی و ساعت برگزاری مراسم تشییع پیکر محمدرضا شجریان در مشهد و خاکسپاری در آرامگاه فردوسی بر عهده «شورای تامین» استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

ریاضی گفت که شورای تامین خراسان رضوی در ساعات پایانی پنج‌شنبه شب جلسه‌ای در این باره برگزار کرده است و با آنکه ساعت برگزاری مراسم اعلام قطعی نشده ولی مراسم خاکسپاری تا ظهر جمعه برگزار خواهد شد.

مسعود ریاضی، عضو شورای شهر مشهد، حتی توصیه کرد کسانی که قصد شرکت در این مراسم تشییع و خاکسپاری محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی را دارند «پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و با خود اطفال و افراد سالمند را نیاورند تا اتفاق بد نیافتد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More