شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان: نیروهای امنیتی به مردم سوسنگرد اشک‌آور و گلوله شلیک کردند

در چهارمین شب اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی، با وجود فضای سنگین امنیتی و شلیک گسترده گلوله و گاز اشک‌آور از سوی نیروهای یگان ویژه و بسیج به سوی معترضان، مردم در سوسنگرد، شوش، حمیدیه و الباجی به تظاهرات خیابانی ادامه دادند.

گزارش شده که در بسیاری از شهرهای دیگر خوزستان از جمله ماهشهر، شوشتر، آبادان، شادگان، لالی که شنبه شب شاهد اعتراضات به بی‌آبی بودند، طی روز و شامگاه یک‌شنبه نیروهای امنیتی برای جلوگیری از ادامه اعتراضات به بازداشت‌های گسترده دست زدند و به شدت با تجمع‌های پراکنده در این شهرها برخورد کردند.

تاکنون منابع مستقل کشته شدن دو جوان معترض به نام‌های مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری را در جریان اعتراضات به بی‌آبی در اثر شلیک نیروهای امنیتی تایید کرده‌اند.

در چهارمین شب از اعتراضات شهرهای خوزستان، مردم سوسنگرد یک‌شنبه شب نیز برای اعتراض به بی‌آبی به خیابان آمدند که با شلیک گلوله و حملات خشونت‌بار نیروهای بسیج، یگان ویژه و دیگر یگان‌های نیروی انتظامی مواجه شدند.

شمار معترضان در سوسنگرد به گفته منابع محلی و بر اساس ویدیوهای منتشرشده در چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی چشمگیر بوده است و نیروهای امنیتی با آنها با خشونت بسیار شدید برخورد کرده‌اند.

بر اساس ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده است نیروهای امنیتی از روز شنبه و همچنین عصر و شامگاه یک‌شنبه تعداد زیادی خودرو و تجهیزات گسترده برای سرکوب و بازداشت معترضان به سوسنگرد منتقل کرده‌اند.

یک شهروند در سوسنگرد با اشاره به درگیری‌ها و خشونت نیروهای امنیتی با مردم معترض به بی‌آبی در ویدیویی ارسالی به ایران اینترنشنال که در آن به وضوح صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود، گفت: «گوش کنید، گوش. کنید دارند شلیک می‌کنند.»

شماری از معترضان در سوسنگرد کانون اصلی اعتراضات یک‌شنبه شب نیز در اثر شلیک گلوله و گاز اشک‌آور نیروهای انتظامی و بسیج مجروح شدند. از جمله در منطقه ابوذر سوسنگرد دست‌کم سه نفر از مردم معترض در اثر شلیک ماموران زخمی شدند.

به گفته یکی دیگر از شهروندان معترض در سوسنگرد ماموران گاز اشک‌آور و اسپری فلفل به طرف معترضان شلیک کردند و عده زیادی از مردم معترض مجروح شدند.

به گفته منابع محلی، شماری از مردم معترض سوسنگرد پس از آنکه در چهارمین شب اعتراضات به بی‌آبی با تیراندازی و برخورد شدید نیروهای انتظامی و بسیج مواجه شدند به پارک‌شهر پناه بردند ولی نیروهای امنیتی آنها را در پارک‌شهر محاصره و تعدادی را بازداشت کردند.

در جریان این اعتراضات همچنین گروهی از مردم سوسنگرد در فلکه بانک ملی به نشانه اعتراض آتش روشن کرده‌اند. یکی از معترضان در ویدیویی که از این تجمع اعتراضی منتشر شد خطاب به نیروهای انتظامی و امنیتی گفت: «‌اعتراض ما مسالمت‌آمیز است اما شما به ما تیراندازی کردید.»

در الباجی واقع در جاده اهواز به اندیمشک نیز یک‌شنبه شب جمعی از مردم معترض به بی‌آبی به‌نشان اعتراض جاده اهواز‌اندیمشک را مسدودد کردند.

در حمیدیه مردم معترض که شماری قابل توجهی از آنها را جوانان و کودکان تشکیل می‌دادند یک‌شنبه شب در حضور نیروهای یگان ویژه دست به تظاهرات زدند.

در شهر شوش نیز جمعی از مردم معترض اقدام به تجمع مقابل فرمانداری شوش کردند. نیروهای انتظامی و امنیتی مستقر در مقابل فرمانداری شوش به هنگام تجمع معترضان، به داخل فرمانداری عقب نشینی کردند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More