شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کانون اعتراضات اهواز در محاصره نیروهای امنیتی، ادامه بازداشت‌ها و قطع اینترنت در شهرهای خوزستان

کوی علوی، حی الثوره، کانون اعتراضات در شهر اهواز، در یازدهمین شب اعتراضات به طور کامل تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفت و همچنان قطع اینترنت و بازداشت‌های گسترده در شهرهای خوزستان ادامه دارد.

این درحالی است که شهرهای خوزستان همچنان به گفته منابع محلی صحنه «حکومت نظامی اعلام نشده» است و هزاران نیروی یگان ویژه و نیروهای سپاه پاسداران و صدها خودروی ویژه ضد شورش شبانه روز در میادین و خیابان‌های شهرهای اهواز، ایذه، هویزه، الهایی، حمیدیه، شادگان، ماهشهر، جراحی، سوسنگرد، کوت عبدالله و دیگر شهرهای استان خوزستان مستقر بوده و به گشت‌زنی می‌پردازند.

یک منبع به ایران اینترنشنال خبر داد که کوی علوی اهواز از دو ورودی اصلی آن تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته است و نیروهای امنیتی همه افراد در حال خروج یا ورود به این منطقه را تفتیش و از برخی می‌خواهند موبایل‌هایشان را باز کنند تا در صورت وجود ویدیوی اعتراضات آنها را بازداشت کنند.

کوی علوی، حی الثوره، اهواز در کنار لشکرآباد، کمپلو و کیان‌شهر از مناطقی هستند که در شب‌های گذشته صحنه گسترده‌ترین اعتراضات در اهواز بودند.

از سوی دیگر اینترنت در اهواز، سوسنگرد، شوش، شادگان، حمیدیه، ایذه، ماهشهر، دزفول، اندیمشک، آبادان، خرمشهر و دیگر شهرهای خوزستان همچنان در یک‌شنبه شب همزمان با یازدهمین شب اعتراضات تا بامداد دوشنبه همچنان قطع بوده است.

منابع محلی در شهرهای سوسنگرد، شادگان، حمیدیه، و ماهشهر نیز گفتند که نیروهای امنیتی و نیروهای سپاه پاسداران اقدام به بازداشت گسترده و خانه به خانه جوانان در این شهر کرده‌اند.

دامنه بازداشت‌ها فعالان مدنی و جوانان معترض به شهرهای آبادان، خرمشهر و همچنین اندیمشک و دزفول نیز که در جریان اعتراضات شاهد تظاهرات پراکنده بودند گسترش یافته است.

همزمان به گفته منابع محلی، درحالی که بسیاری از بازداشت‌شدگان کودکان و نوجوانان هستند در مراجعه خانواده‌ها به مراکز و نهادهای مسئول، تاکنون پاسخ روشنی به آنها درباره محل نگهداری بازداشت شدگان داده نشده است.

اعتراضات در استان خوزستان از شامگاه پنج‌شنبه ۲۴ تیر ماه و در اعتراض به بی‌آبی آغاز شد و تاکنون به شهرهای شاهین شهر در اصفهان، بوشهر و گناوه در استان بوشهر، بجنورد در خراسان شمالی، تبریز در آذربایجان شرقی، سقز در استان کردستان، جونقان در استان چهارمحال و بختیاری، و الیگودرز در لرستان گسترش یافته است.

در جریان این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۹ نفر از معترضان در شهرهای شادگان، اهواز، کوت عبدالله، ماهشهر و الیگودرز در اثر شلیک نیروهای امنیتی کشته شده‌اند که اغلب کشته‌شدگان را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More