شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کریمی قدوسی: ایران در حال مذاکره موشکی با فرانسه است

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس و از مخالفان مذاکرات موشکی ایران، بار دیگر با ابراز مخالفت خود در این زمینه گفت که مقامات وزارت امورخارجه ایران «اکنون در حال مذاکرات موشکی با فرانسوی‌ها هستند.»

فرانسه که در طول مذاکرات هسته‌ای ایران، مواضع تندی علیه ایران داشت، پس از خروج آمریکا از برجام نیز بارها خواستار مذاکره موشکی با ایران شده است.

موضوع انجام مذاکره موشکی ایران با قدرت‌های اروپایی تاکنون چندین بار از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی مطرح شده، اما وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران همواره انجام این مذاکرات را تکذیب کرده است.

با این حال، کریمی قدوسی که از فرماندهان پیشین سپاه بوده و گفته می‌شود به سازمان اطلاعات سپاه متصل است، اضافه کرد: «خود من به آقای ظریف گفتم نوار مذاکرات شما موجود است. گفت تمام اخبار شما درست است، اما ما مذاکره نمی‌کنیم بلکه گفت‌وگو می‌کنیم».

او همچنین گفت که درباره مواضع‌اش در زمینه برنامه موشکی ایران و دیگر مواضع‌اش علیه دولت، بارها از سوی اعضای دولت علیه او شکایت شده است.

این عضو جبهه پایداری، با طرح این ادعا که «ارتش آمریکا سه مرتبه به منطقه‌ ما آمده و بازگشته و جرات حمله‌ نظامی به ایران نداشته است»، اما گفت که سیاست خارجی دولت هیچ نقشی در مورد منصرف کردن آنها از حمله نداشت.

کریمی قدوسی گفت: «اتفاقا سیاست دولت تشدید مجازات‌های ایران را تشویق می‌کرد... زمانی که آقای ظریف گفت آمریکا با یک بمب می‌تواند سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد، دقیقا همین را تشویق می‌کند.»

موضع‌گیری این نماینده علیه مذاکرات ایران با قدرت‌های اروپایی در زمینه برنامه موشکی تهران در حالی است که به تازگی بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی امضا کننده برجام در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از این سازمان خواسته‌اند که در گزارش آینده خود به فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیکی (دوربرد) بپردازد.

این سه کشور اروپایی، معتقدند که فعالیت‌های موشکی ایران قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت را که همزمان با توافق اتمی ایران به تصویب رسید، نقض می‌کند.

با این حال، ایران رسما این مواضع کشورهای اروپایی را رد می‌کند و آن را دنباله‌روی از سیاست آمریکا می‌داند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به نامه مشترک سه کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل برای تهیه گزارش از برنامه موشکی ایران، گفت که اروپایی‌ها دنبال دل‌جویی از رییس جمهوری آمریکا هستند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More