شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کمپین فعالان بلوچ: دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند

 

کمپین فعالان بلوچ از اعدام دو زندانی در زندان مرکزی زاهدان خبر داد و نسبت به وضعیت سه زندانی دیگر ابراز نگرانی کرد.

این کمپین نوشت که براساس گزارش‌های رسیده، بهنام و شعیب ریگی اعدام شده‌اند و جاوید دهقان خلد، الیاس دهواری و حسن دهواری نیز روز جمعه ۲۸ آذر به همراه آنان به قرنطینه منتقل شده‌اند.

رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز روز شنبه بدون ذکر نام اعلام کرد که دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شده‌اند.

علی مصطفی‌نیا به نام این دو زندانی اشاره نکرد، اما گفت که آنها از سال ۱۳۹۶ دستگیر شده بودند. او اتهام این دو نفر را قاچاق مواد مخدر اعلام کرد.

کمپین فعالان بلوچ نیز نوشت که دو زندانی اعدام‌شده از نیروهای بسیج بودند و با ماموران مواد مخدر درگیر شده بودند. 

این کمپین با این حال افرودکه از اتهام دقیق این دو نفر در پرونده اطلاعی در دست نیست.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه از احتمال اعدام پنج زندانی در زندان زاهدان خبر داده و خواستار دادن فرصت برای بررسی درخواست اعاده دادرسی آنان شده بود.

 به گفته این وکیل، در پرونده این افراد نقایصی وجود دارد که در صورت بررسی می‌تواند باعث نقض حکم آنان شود.

 این افراد به «بغی» (شورش مسلحانه علیه حکومت) و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، متهم هستند. 

نیلی در مصاحبه با کانال تلگرامی امتداد گفت که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این باره تماس بگیرد. 

به گفته نیلی، در زندان زاهدان حداقل ۱۰ نفر به اتهام بغی و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به اعدام محکوم شده‌اند.

محمدرضا فقیهی، وکیل الیاس قلندرزهی و حسن دهواری، نیز گفت که پنج محکوم به اعدام در زندان زاهدان را برای اجرای حکم به قرنطینه برده‌اند، اما دقیقا نمی‌داند که موکلانش نیز جزو این پنج نفر بوده‌اند یا نه.

او در مصاحبه با وب‌سایت خبری انصاف‌نیوز اعلام کرد که تلاش برای گفت‌وگو با مقامات به نتیجه نرسیده است. فقیهی خواستار آن شد که به موکلانش فرصت اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور داده شود.

پیشتر، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، ضمن انتقاد از اعدام و حذف فیزیکی خواستار تغییر در قوانین جزایی شده بود.

او در سخنانی که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت: «اعدام و حذف فیزیکی افراد تبعات بسیار خطرناکی برای کشور دارد و به‌عنوان دستاویزی برای اعتراض سایر کشورها علیه ما قرار می‌گیرد.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More