شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کناره‌گیری مصطفی ادیب؛ تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید لبنان ناکام ماند

با وجود فشارهای فرانسه، مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان، در پی ناکامی در تشکیل دولت جدید این کشور، استعفا داد.

مصطفی ادیب، روز شنبه پس از یک نشست با میشل عون، رییس‌جمهوری لبنان، این تصمیم را اعلام کرد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «من از این‌که نمی‌توانم وظیفه تشکیل دولت را ادامه دهم، عذرخواهی می‌کنم.»

ادیب همچنین از «ناتوانی» خود برای تحقق «امیدها در زمینه تشکیل یک دولت اصلاح‌گرایان» از مردم لبنان پوزش خواست.

کمتر از یک ماه پیش در لبنان دولت حسان دیاب، به دنبال انفجار بزرگ در بندر بیروت که منجر به کشته شدن حدود دویست نفر شده بود، کناره‌گیری کرد. 

پس از آن، مصطفی ادیب که پیشتر سفیر لبنان در برلین بود، به مقام نخست‌وزیری این کشور منصوب شد. او در این مدت تلاش کرد با تشکیل دولتی شامل وزرای کاردان، از فرقه‌گرایی فاصله بگیرد.

به نتیجه نرسیدن تلاش‌های یک ماه اخیر برای تشکیل دولت جدید لبنان، از سوی رسانه‌ها شکستی برای طرح امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، توصیف شده است.

پیشتر مکرون تاریخ پانزدهم سپتامبر، ۱۰ روز پیش، را به عنوان آخرین مهلت برای تشکیل دولت جدید لبنان تعیین کرده بود.

اصرار گروه حزب‌الله لبنان و حزب متحدش، جنبش امل، برای در اختیار داشتن وزارت اقتصاد، بزرگ‌ترین مانع برای تشکیل دولت جدید این کشور گزارش شده است.

در حالی که لبنان با بزرگ‌ترین بحران اقتصادی و مالی خود پس از جنگ داخلی این کشور مواجه است، مقام وزارت اقتصاد به مقامی حساس در شرایط کنونی تبدیل شده است.

اولین وظیفه این وزارت پس از تشکیل دولت جدید، ازسرگیری مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول در زمینه طرح نجات اقتصاد لبنان است.

اما صندوق بین‌المللی پول هرگونه کمک مالی به لبنان را به انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور مشروط کرده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز که کشورش از حامیان اصلی لبنان به‌شمار می‌رود، روز چهارشنبه گفت که این کشور به کمک‌های بین‌المللی دسترسی پیدا نخواهد کرد، مگر اصلاحات دولتی را به اجرا نگذارد.

بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان با شیوع ویروس کرونا و همچنین انفجار مرگبار و بزرگ در بندر بیروت شدیدتر شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More