شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارشگران بدون مرز: به سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران رسیدگی کنید

سازمان «گزارشگران بدون مرز»، در نامه‌ای خطاب «کمیسر  حقوق بشر سازمان ملل» خواهان اقدام فوری برای رسیدگی به وضعیت روزنامه‌نگاران تحت فشار در ایران شد.

در این نامه که در روز جمعه ۳۰ آذرماه منتشر شده، همچنین نسبت به وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران و محرومیت‌ها آنان از حق «دادرسی منصفانه» هم ابراز نگرانی شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه خود به خانم میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اشاره کرده است که از ابتدای سال ۲۰۱۸، دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار یا شهروند‌خبرنگار در ایران بازداشت شده‌اند.  از میان این بازداشت‌شدگان ۲۸ تن کماکان در زندان‌ها هستند و باقی نیز با سپردن وثیقه‌های سنگین به طور موقت آزاد شده‌اند و در انتظار دادگاه‌های خود هستند.

در این نامه ضمن اشاره به فشارها و برخوردهای امنیتی با فعالان «دراویش گنابادی»، به دستگیری روزنامه‌نگاران وب‌سایت «مجذوبان نور»، وابسته به این گروه عقیدتی، هم اشاره شده است.

همچنین در این نامه نسبت به محکومیت ۱۲ ساله هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار، و وضعیت سعید ملک‌پور، وب‌نگار، که بدون یک روز مرخصی ۱۰ سال است که در زندان به سر می‌برد؛ ابراز نگرانی شده است.

 

 

سازمان «گزارشگران بدون مرز» سال گذشته در گزارش مشخصی درباره ایران برآورد کرده بود که در فاصله دو دهه، ۳۵۰ رسانه در ایران توقیف شده است و ۸۰۰ روزنامه‌نگار هم به سبب فعالیت رسانه‌ای تعقیب، احضار و بازجویی شده‌اند.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» در پاریس مستقر است. این سازمان از سال ۱۹۹۵ به طور مرتب گزارش‌هایی در زمینه آزادی و سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در نقاط مختلف جهان منتشر می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More