شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش‌ها از «دیدار چند گروه دانشجویی دانشگاه شریف» با علی یونسی و امیرحسین مرادی با حضور بازجو 

 

«انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شریف»، از گروه‌های اصولگرای این دانشگاه، می‌گوید با حضور مقام‌های دادستانی و بازجوی پرونده با علی یونسی و امیرحسین مرادی دیدار کرده است.

بر اساس گزارش این گروه، در این جلسه نمایندگان انجمن اسلامی، جامعه اسلامی، انجمن اسلامی مستقل، شورای صنفی، بسیج دانشجویی و برخی اساتید دانشگاه حضور داشتند.

علاوه بر این، در جلسه ذکرشده امین‌ ناصری، معاون امنیتی دادستان، جعفری بازپرس پرونده و یک بازجو حاضر بوده‌اند.

این گروه در مطلبی که روی اینترنت منتشر کرده مدعی شده که یونسی و مرادی بخشی از اتهام‌هایی که علیه آنها مطرح‌شده را پذیرفته‌اند. با این حال انجمن اسلامی دانشجویان اعلام کرد که او تمایلی به سخن گفتن نداشته و اتهام مشخصی را نپذیرفته است.

بر اساس این گزارش علی یونسی همچنین گفته که علاقه‌ای به حضور در این جلسه نداشته است.

او از احتمال پیش آمدن مشکلاتی برای خانواده خود ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش انجمن اسلامی، یونسی همچنین گفته است: «تنها می‌خواهم که پرونده‌ام از وزارت(اطلاعات) خارج شده و به دادگاه بروم و آن‌جا دفاع کنم.»

بر اساس این گزارش، امیرحسین مرادی نیز گفته است: «خیلی چیزها هست که می‌خواهم بگویم، اما اگر در این چند دقیقه توضیح دهم امکان‌پذیر نیست و حق مطلب ادا نمی‌شود.»

حضور نمایندگان گروه‌های دانشجویی در این دیدار انتقاداتی را به دنبال داشته است.

در همین زمینه، لیلا حسین زاده، فعال دانشجویی، خواستار توضیح تشکل‌های دانشجویی حاضر در این جلسه شد.

او در صفحه توییترش نوشت که این تشکل‌ها «باید توضیح دهند چگونه نهادهای به‌اصطلاح دانشجویی را بدل به رسانه پخش اعترافات اجباری کرده‌اند؟» و «بدل به تشکل بازجو شده‌اند؟»

 

 

کانال تلگرام «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» هم در واکنش به انتشار این گزارش نوشت: «در پرونده‌ای که حتی حق ورود وکلای این دو دانشجو به صورت غیرقانونی از آنها سلب شده است تشکیل جلسه‌ای مشترک میان نهادهای دانشجویی و دستگاه امنیتی با این دو دانشجوی دانشگاه شریف که شائبه تلاش برای کسب و انتشار اعترافات اجباری را ایجاد می‌کند امری بدون سابقه در تاریخ جنبش دانشجویی است و دانشجویان را دچار بهت کرده است.»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه پیشتر گفته بود که این دو دانشجو با سازمان مجاهدین خلق ارتباط داشته و «به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه‌ای در کشور بودند» و «از منزل آنها اقلام انفجاری کشف شد». 

آیدا یونسی، خواهر علی، این سخنان  را «مسخره» و «داستان‌سازی» خوانده است.

 

 

رضا یونسی، برادر او هم در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال ضمن رد همه این اتهام‌ها، آنها را «لجن‌پراکنی» با هدف «سرکوب نارضایتی‌ها» توصیف کرده است.

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری روز ۲۲ فروردین بازداشت شدند.

درخواست های متعددی برای آزادی این دو دانشجو به مقام‌های جمهوری اسلامی ارسال شده است.

از جمله «کمیته دانشمندان نگران» (The Committee of Concerned Scientists) در نامه‌ای به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، نگرانی عمیق خود را درباره وضعیت علی یونسی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف اعلام کرده بود.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل هم اعلام کرده که درباره وضعیت این دو دانشجوی زندانی «نگرانی‌های جدی» وجود دارد و آنها در معرض خطر شکنجه هستند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More