شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش‌ها درباره ابتلای دست‌کم ۳۰ زندانی و نگهبان به بیماری کرونا در زندان‌های ایران

 

با وجود انتشار گزارش‌هایی مبنی بر سرایت بیماری کرونا به ده‌ها تن از زندانیان و نگهبانان در تعدادی از زندان‌های ایران؛‌ مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز اقدامی برای دادن مرخصی به آن‌ها یا تهیه امکانات بهداشتی و پزشکی لازم نکرده‌اند.

گزارش‌های منتشرشده از سوی رسانه‌ها و خانواده زندانیان تا روز سه‌شنبه ۱۳ اسفندماه حاکی از مشاهده علائم بیماری کرونا در نزدیک به ۳۰ نفر از زندانیان در تهران و تعدادی از آن‌ها در شهرهایی از جمله ارومیه است.

علاوه بر این،‌ یکی از سربازان زندان اوین به این بیماری مبتلا شده است. همچنین گزارش شده که تعدادی از زندانیان «ترنسجندر در بند ۲۴۰ اوین به دلیل احتمال ابتلای یک نفر به این ویروس به زیر اندرزگاه شماره یک منتقل شده‌اند. »

از سوی دیگر،  برخی فعالان سیاسی و مدنی و همچنین زندانیان سیاسی پیشین از ابتلای افراد بیشتری به این بیماری در زندان اوین خبر می‌دهند. 

سعید ملک‌پور،‌ زندانی سیاسی سابق، در صفحه توئیتر خود  از ابتلای دست‌کم شش زندانی به این بیماری خبر داده است.

در ارومیه خانواده تعدادی از زندانیان روز دوشنبه با برگزاری تجمعی مقابل این زندان خواستار مرخصی و آزادی موقت بستگان خود شدند.

نگرانی درباره زندانیان سیاسی

این نگرانی‌ها طی روزهای گذشته درباره زندانیان سیاسی نیز ابراز شده بود. خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی با نوشتن نامه‌ای به مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی خواستار اعطای مرخصی به بستگان خود تا زمان پایان بحران کروناویروس شدند.

مادر هنگامه شهیدی‌، روزنامه‌نگار، و همسر نازنین زاغری،‌ شهروند ایرانی بریتانیایی، در زندان اوین نیز از تماس آن‌ها و تایید مشاهده علائم کرونا خبر داده‌اند.

 همچنین محمد قنبردوست،‌ زندانی عقیدتی در ارومیه، و امیرحسین محمدی،‌ زندانی اعتراض‌های آبان‌ماه در زندان تهران بزرگ، در پی مشاهده علائم کرونا به بهداری و سپس درمانگاه منتقل شدند.

خبرگزاری هرانا،‌ رسانه مجموعه فعالان حقوق بشری ایران، از انتقال نزدیک به ۱۹ نفر از زندانیان زندان تهران بزرگ به بیمارستان «یافت‌آباد» گزارش داده است. بر اساس این گزارش،‌ دست‌کم هفت نفر دیگر نیز در بهداری نگهداری می‌شوند.

علاوه بر این سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش کرده که نزدیک به ۱۰۰ تن از زندانیان اهل تسنن زندان رجایی‌شهر با نوشتن نامه‌ای به مجامع جهانی حقوق بشری و سازمان جهانی بهداشت از آن‌ها خواسته‌اند از با اقدامات خود از احتمال وقوع «فاجعه‌ای مرگ‌بار بر اثر ویروس کرونا» در این زندان جلوگیری کنند.

این زندانیان اشاره کرده‌اند که با وجود درخواست‌‌های متعدد برای دریافت دستکش، ماسک و ژل‌های ضدعفونی کننده مسئولان زندان آن را رد کرده و نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده‌اند.

این موضوع از سوی زاغری و شهیدی در مورد زندانیان زن در اوین نیز مورد تایید قرار گرفته است. 

با این حال ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه،‌ در واکنش به تشدید این نگرانی‌های عمومی روز دوشنبه تنها اشاره کرد که  ملاحظات بهداشتی در زندان‌های ایران رعایت می‌شود. 

وکلای تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله امیر رییسیان و محمود بهزادی‌راد با اشاره به بخشنامه رییس قوه قضاییه برای اعطای مرخصی به زندانیان با محکومیت زیر پنج سال، تایید کرده‌اند که این دستور به صورت سلیقه‌ای اجرا می‌شود و موکلان آن‌ها وضعیت جسمانی خوبی ندارند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More