شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش پزشکی قانون ایران از افزایش آمار کودک‌آزاری و مرگ‌ومیر ناشی از خودکشی و مصرف الکل تقلبی

 

عباس مسجدی آرانی، رییس سازمان پزشکی قانونی ایران، با تاکید بر رشد آمارهای مربوط به مرگ‌ومیر ناشی از مصرف الکل تقلبی، تصادفات و خودکشی، از افزایش ۱۲/۵ درصدی کودک‌آزاری در این کشور خبر داد. 

او  روز شنبه ۳۱ خرداد، در یک نشست خبری، با اعلام این که تعداد پرونده‌های کودک‌آزاری در ایران در سال گذشته به ۲۴۸۸ پرونده افزایش یافته، شایع‌ترین نوع کودک‌آزاری را «غفلت» دانست.

مسجدی آرانیگفت آزار ناشی از وضعیت خود کودک، بیش‌فعالی، مشکلات اقتصادی و عدم دسترسی به بهداشت و آموزش، از دیگر عوامل کودک‌آزاری در ایران است.

این آمار در حالی است که به تازگی اخبار خشونت علیه کودکان و قتل آنها به دست بستگان نزدیک در ایران واکنش‌های گسترده‌ای داشته است. 

رییس پزشکی قانون همچنین با اعلام «۸۵ هزار و ۴۲۰ مورد همسرآزاری در سال گذشته»، گفت: «داد زدن، فحش دادن، انداختن بار زندگی روی دوش همسر، حصار کشیدن دور همسر، تحقیر، بداخلاقی و انعطاف‌ناپذیری… از جمله مصادیق همسرآزاری است.»

پیشتر خبرهایی درباره افزایش خشونت‌های خانگی علیه زنان و دختران در ایران در ماه‌های اخیر و همزمان با شیوع کرونا منتشر شده بود. در هفته‌های گذشته هم دست‌کم پنج زن به دست همسر، پدر و برادرشان در نقاط مختلف ایران کشته شدند.

 

افزایش درخواست زنان برای تغییر جنسیت

رییس سازمان پزشکی قانونی ایران همچنین از ثبت ۵۸۰ پرونده تغییر جنسیت در سال گذشته در این کشور خبر داد و گفت ۴۰۰ پرونده مربوط به زنان و ۱۸۰ پرونده مربوط به مردان بود. 

این در حالی است که به گفته او از پرونده‌های زنان، فقط ۱۰۳ مورد و از پرونده‌های مربوط به مردان نیز فقط ۵۶ مورد تایید شد.

گزارش‌های منتشرشده در ماه‌‌های اخیر هم‌زمان با تشدید بحران کرونا و پیش از آن بالا رفتن شمار زندانیان با افزایش اعتراض‌ها و بازداشت‌های امنیتی، نشان‌دهنده آن است که حقوق ترنسکشوال‌ها همچنان با تعرض و محدودیت در اماکن و فضاهای تحت مدیریت حکومت مواجه است.

حکومت ایران از به رسمیت شناختن حقوق ترنسکشوال‌ها و همجنس‌گرایان خودداری کرده و رسانه‌ها نیز در انتشار گزارش درباره وضعیت آن‌ها با محدودیت مواجه‌اند.

مشکلات این دسته از افراد جامعه به خصوص در مراکز آموزشی،‌ استخدامی، درمانی و حتی زندان‌ها تشدید شده است.

 

افزایش خودکشی و مرگ در اثر الکل تقلبی

مسجدی آرانی در ادامه از ۶۲۷ مورد فوت ناشی از مصرف الکل در سال گذشته خبر داد و گفت این آمار نسبت به سال‌‌هایگذشته‌ ۱۴۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

او به تقلبی بودن الکل اشاره‌ای نکرد، اما آمار مصرف الکل صنعتی که به عنوان الکل تقلبی از آن یاد می‌شود و مرگ‌ومیر بر اثر آن در ایران بالاست.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ فروش قانونی و نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع شد و مردم مجبورند که برای خرید مشروبات الکلی به بازار سیاه روی بیاورند. 

رییس سازمان پزشکی قانونی همچنین تاکید کرد: «در حوزه تصادفات آمار تکان‌دهنده است و باید به این موضوع توجه شود.»

او از روند صعودی آمار خودکشی در ایران طی ۱۰ سال گذشته خبر داد و آمار خودکشی در سال ۹۸ را نیز ۵۱۴۳ مورد اعلام کرد که به گفته او نسبت به سال گذشته‌اش، ۸ دهم درصد رشد داشته است. 

مسجدی آرانی افزود از این میان افراد خودکشی کرده، ۱۵۱۷ زن و ۳۶۲۳ مورد مرد بوده و استان کهگیلویه و بویراحمد و ایلام و کرمانشاه بیشترین آمار را داشته‌اند.

رییس سازمان پزشکی قانونی همچنین از بیش از ۱۲ هزار پرونده درخواست برای سقط جنین خبر داد و از  گفت قرار است آمار رشد آنچه «سقط‌های جنایی» خواند، بررسی شود.

سقط جنین بدون داشتن دلایل پزشکی در ایران قانونی نیست و برای سقط‌های خودخواسته مجازات تعریف شده است. مقام‌های ایران از سقط خودخواسته با عنوان «سقط جنایی» اشاره می‌کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More