شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

گزارش ۷۷ صفحه‌ای از شکنجه‌ نازنین زاغری و ابتلای او به افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه

 

برای اولین بار، گزارشی ۷۷ صفحه‌ای از شکنجه‌هایی که دستگاه قضایی ایران علیه نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، طی مدت پنج سال گذشته در زندان اعمال کرده، به وزارت خارجه بریتانیا ارسال شد.

روزنامه تایمز چاپ لندن که به گزارش «شورای بین‌المللی توانبخشی قربانیان شکنجه» در این زمینه دسترسی یافته، اعلام کرد زاغری طی شش ساعت مشاوره ویدییی در سه روز با پزشکان مستقل، این شکنجه‌ها را شرح داده است.

«کمبود خواب، انزوای طولانی‌مدت، موقعیت‌های استرس‌آور، دستبند بستن، زنجیر شدن و بستن طولانی چشم» از جمله این شکنجه‌هاست.

بر اساس این گزارش، پزشکان تشخیص دادند که زاغری به «افسردگی شدید، اختلال شدید و مزمن استرس پس از سانحه (پی‌تی‌اس‌دی) و اختلال وسواس فکری و عملی» مبتلا شده است.

در این گزارش که با استفاده از معیارهای سازمان ملل متحد برای ارزیابی شکنجه تهیه شده، پزشکان نتیجه‌گیری کرده‌اند که او تا زمانی که برای درمان به خانه‌ای در بریتانیا بازنگردد، هیچ بختی برای بهبود ندارد.

همزمان «ریدرس» یک سازمان حقوق بشری در بریتانیا، که این گزارش پزشکی به درخواست این سازمان تهیه شده، از دولت این کشور خواست که زاغری را رسما به عنوان یک «قربانی شکنجه» در نظر بگیرد. 

این سازمان اعلام کرد که گزارش شورای بین‌المللی توانبخشی قربانیان شکنجه را که یکی از معتبرترین سازمان‌ها در زمینه تحقیقات شکنجه در جهان است، برای دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا ارسال کرده است.

این گزارش پزشکی-قانونی ۷۷ صفحه‌ای نتیجه‌گیری کرده که یافته‌های جسمی و روانی «کامل سازگار» با اظهارات زاغری درباره شکنجه و بدرفتاری با او طی مدت پنج سال زندان در ایران است.

گفت‌وگوی پزشکان با زاغری در اکتبر سال گذشته صورت گرفته و نتیجه آن چند ماه بعد، در فوریه آماده شده است.

حجت کرمانی، وکیل زاغری، روز یکشنبه ۱۷ اسفند اعلام کرد این زندانی پس از تحمل پنج سال حبس در حالی حکم آزادی‌اش را دریافت کرده، اما وقت دیگر برای رسیدگی به پرونده دوم او تعیین شده است.

زاغری در سال ۲۰۱۶، هنگامی که همراه با دخترش گابریلا برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت و به اتهام «جاسوسی» زندانی شد. او این اتهام را رد کرده است.

همسر زاغری بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران خواند که در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران در زمینه قرارداد تانک‌های چیفتن که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ لغو شده بود،‌ صورت گرفته است.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More